Anasayfa / Bankalar / Ziraat Bankası’ndan Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir? (Ziraat EFT İptali)

Ziraat Bankası’ndan Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir? (Ziraat EFT İptali)


Para transferi işlemlerinin hem ATM hem de online kanallar ile yapıldığı günümüz bankacılık ortamında, çeşitli istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyoruz. Yanlış hesaba havale ve EFT yapma durumları bu sorunların başında geliyor. Bu yazımızda Ziraat Bankası’ndan yapılan EFT işlemlerinin nasıl iptal edilebileceğini ve karşılaşılan bazı olumsuz durumlarda hangi yolları izlemeniz gerektiğini anlattık. Ziraat Bankası EFT iptali nasıl yapılır?

EFT, havale ve hesap işletim ücreti almayan bankalar hakkında güncel bilgiler edinmek isterseniz 2018 Eft, Havale ve Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar başlıklı yazımızı mutlak okuyunuz.


Ziraat Bankası EFT iptal etme işlemi nasıl yapılır?

Ziraat Bankası EFT iptal etme işlemi nasıl yapılır? Ziraat Bankası EFT iptali nasıl yapılır?

Ziraat Bankası hesabınızdan EFT işlemi yaptınız ve EFT işlemi yaptığınız karşı hesabın yanlış olduğunu sonradan farkettiniz. Bu tip durumlarda yapmanız gereken en temel şey hızlı davranmaktır. Zaman kaybetmeden 444 00 00 ya da 0850 220 00 00 numaralı Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini aramanız gerekiyor. Çünkü yapılan EFT işlemleri doğrudan karşı hesaba geçmiyor. Öncelikle Ziraat Bankası’nın EFT havuzunda bekliyor. EFT işlemi onaylandıktan sonra bankanın EFT havuzundan karşı hesaba geçiyor. Bu nedenle EFT karşı hesaba geçmeden önce hemen Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini aramalı ve hatalı EFT işlemi yaptığınızı ve bu işlemi iptal ettirmek (EFT iptali) istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.

Ziraat EFT İptali
Ziraat Bankası EFT İptal Etme

Peki, EFT karşı hesaba geçerse ne yapmak gerekiyor?

EFT işlemini iptal ettiremediniz ve EFT karşı hesaba geçti diyelim. Bu tip durumlarda da yapmanız gereken ilk şey yine Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayıp durumunuzu bildirmek olmalıdır. Daha sonra ise EFT yaptığınız karşı hesabın mevcut olduğu bankanın müşteri hizmetlerini aramalı ve durumu anlatıp EFT işlemini iptal etmek istediğinizi belirtmelisiniz. Bu talimatlar sonucu genelde paranız iade edilmektedir. Karşı hesap sahibi kötü niyetli ise bu işlem zorlaşabilir.


Biz en kötü ihtimali düşünelim ve çözüm üretmeye çalışalım. EFT işleminiz iptal edilmedi ve karşı hesaba geçti. Bankaların müşteri hizmetlerinden de sonuç alamadınız. Bu durumda yapmanız gereken şey Ziraat Bankası’na ve karşı bankaya dilekçe vermektir. Verdiğiniz bu dilekçeler sonucunda büyük ihtimalle paranızı geri alabileceksiniz. Ancak yine sonuç alamazsanız hukuki yollara başvurmanızı öneririz. Diğer bankaların eft iptal etme makalelerini de sitemizin arama bölümüne yazarak bulabilirsiniz. Ziraat EFT iptali işleminin nasıl yapılacağını anlattık. Şimdi Ziraat Bankası eft ücretlerine bir göz atalım:

Ziraat Bankası eft ücretleri ne kadar?

Ziraat Bankası eft ücretleri eft’nin hangi yöntemle yapıldığına göre değişiyor. Atm’den, şubeden, Ziraat internet şubesinden – Ziraat mobil uygulamasından yapılan eft ücretleri değişiklik gösteriyor. Bu fiyat farkı şöyledir:

  • Ziraat Bankası şubelerinden 250 TL’ye kadar olan eftler için 10 TL eft ücreti alınıyor. 250 TL’nin üzerindeki eftler için alınan eft ücretleri ise 40 TL’den başlıyor.
  • Ziraat Bankası bankamatiklerinden yapılan eftler için alınan sabit eft ücreti 7 TL’dir.
  • Ziraat internet şubesi ve Ziraat mobil üzerinden yapılan eftler için 2.5 TL eft ücreti alınmaktadır.

Ziraat Bankası EFT saatleri

Ziraat Bankası hesabından başka bir banka hesabına yapılan ya da başka bir bankaya ait hesaptan Ziraat Bankası hesabına yapılan para transferi işlemlerine eft diyebiliriz. Eft işleminizin anında gerçekleşebilmesi için bankaların eft saatlerine dikkat etmeniz gerekir. Çünkü eft saatini kaçırırsanız işleminiz sonraki iş gününe sarkacaktır. Ziraat Bankası’nın eft saatleri 08.30 ile  17.00 arasındadır. Bu saat aralığında yaptığınız eft işlemleri anında tamamlanır. Diğer bankaların eft saatlerini öğrenmek isterseniz ” Bankaların EFT Saatleri Kaça Kadar? ” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere bazı resmi tatillerde kamu kurumlarında yarım gün işbaşı yapılıyor. Bu dönemlerde EFT yapmak isterseniz yukarıdaki mesai saatleri EFT işleminin gerçekleşmesi açısından geçerli olmayacaktır. Yarım gün işbaşı yapılan günlerde Ziraat Bankası’nın EFT saatleri 09.00-16.00 saatleri arasında olmaktadır. Diğer bankalarda da yarım günlük işbaşı yapıldığında eft saatleri bu aralıkta olacaktır.

Ziraat Bankası’ndan Yapılan EFT’yi Sorgulamak Mümkün Mü?

Bankalar, bazı durumlarda para transferi konusunda müşterilerine aksaklık yaşatabiliyorlar. Genelde sistem arızaları ve işlem yoğunluğu gibi sebeplerden bu durum ortaya çıkıyor. Böyle durumlarda verilen EFT talimatları kaşı hesaba iletilemiyor. Bu durumdan rahatsız olan müşteriler de EFT sorgulama yapmak istiyor. Peki, Ziraat Bankası için EFT sorgulama nasıl yapılır?

Ziraat EFT Sorgulama

Ziraat Bankası EFT sorgulama işlemleri müşteri hizmetleri ve banka şubeleri aracılığıyla yapılabilir. Ziraat, bu seçenekler haricinde eft sorgulama için müşterilere başka imkan vermemektedir. Ziraat Bankası’nın müşteri hizmetleri numaraları 444 00 00 ve 0850 220 00 00’ı aramak suretiyle sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Görüşme yapacağınız müşteri temsilcisi sizden eft sorgu numarası isteyebilir. Bu numarayı eftye ait dekont üzerinde kolayca görebilirsiniz.

BENZER KONU: Aynı sorunu Halkbank’ta yaşıyorsanız Halkbank’tan Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir? başlıklı yazımıza tıklayınız.

BENZER KONU: Aynı sorunu Vakıfbank’ta yaşıyorsanız Vakıfbank’tan Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir? başlıklı yazımıza tıklayınız.

BENZER KONU: Garanti’de aynı sorunu yaşadıysanız Garanti Bankası’ndan EFT İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır? başlık yazımıza tıklayınız.

BENZER KONU: Garanti’de aynı sorunu yaşadıysanız Akbank’tan Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir? başlık yazımıza tıklayınız.

Ziraat Bankası EFT İptal Etme
Ziraat Bankası EFT İptal Etme

Ziraat Bankası EFT Ücretleri

Bazı bankalar eft işlemi yapılması durumunda müşteriden komisyon almaktadırlar. Bu komisyonların belli bir standardı yoktur. Bu sebeple komisyon ücretleri bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. EFT ücretleri, işlemin yapıldığı bankacılık kanalına göre değişebilir. 2018 yılında Ziraat Bankası EFT ücretleri ise şöyledir:

Ziraat Bankası EFT ÜcretleriAsgariAzami
ATM’lerden8 TL8 TL
Kasadan 0 – 250 TL arası10 TL10 TL
Kasadan 250 TL’den fazla40 TL500 TL
Hesaptan EFT45 TL500 TL
İnternetten EFT4 TL4 TL
Mobilden EFT3 TL3 TL
Çağrı Merkezinden EFT5 TL5TL
ATM’den Geç EFT10 TL10 TL
İnternetten Geç EFT6.50 TL6.50 TL
Hesaptan Geç EFT50 TL500 TL
Kasadan Geç EFT55 TL500 TL
Mobilden Geç EFT4.50 TL4.50 TL

Ziraat Bankası Havale Ücretleri

Aynı banka bünyesindeki hesaplar arasında yapılan para transferine havale denir. Havale ücretleri için birçok banka ücret almamaktadır. Ziraat Bankası bu işlem için de komisyon alır. Havale ücretleri, havalenin yapıldığı kanala ve havale tutarına göre değişmektedir. Ziraat Bankası’nın havale ücretleri şöyle:

Ziraat Bankası Havale ÜcretleriAsgariAzami
ATM’den Kartsız Havale7 TL7 TL
ATM’den Kartsız Havale (Ziraat Müşterileri İçin)6 TL6 TL
Cep Telefonuna Havale7 TL7 TL
Kasadan Havale 0-250 TL10 TL10 TL
Kasadan Havale 250 TL’den fazla30 TL500 TL
Hesaptan İsme Havale40 TL300 TL
İnternetten Cebe Havale4 TL4 TL
İnternetten Havale1.70 TL1.70 TL
Kasadan İsme Havale50 TL400 TL
Kasadan Hesaba Havale40 TL400 TL
Mobil Uygulamadan Cebe Havale1.25 TL1.25 TL
Mobil Uygulamadan Havale1.25 TL1.25 TL
Çağrı Merkezinden Havale4 TL4 TL

Sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.


Kaçırma!

Enflasyona dayalı faiz nedir? Nasıl hesaplanır?

Enflasyona dayalı faiz nedir? Nasıl hesaplanır?

İçindekiler1 ENFLASYONA ENDEKSLİ VADELİ HESAP NEDİR?1.1      ENFLASYONA ENDEKSLİ KAZANDIRAN VADELİ HESAPLAR HANGİ PARA BİRİMLERİNDEN …

bir yorum

  1. Avatar

    Merhaba arkadaşlar. Size yardimci olmak amaciyla eft iptali nasil yapilir yazmak istedim. Öncelikle ziraat mobil bankacılığına tarayici üzerinden giriş yapiniz. Giriş yaptiktan sonra üst tarafta “durumunu izle” butonu çikacaktir o butona bastiniz. Ardindan “para transferlerim” butonu çikacaktir onu da işaretledikten sonra karşiniza “talimatlarim” butonu çikacaktir. Talimatlarim kismini işaretlediginiz zaman yaptiginiz eft iptal çikacaktir. Ordan iptal kismina bastiginiz zaman eft hemen iptal olacaktir. Herkese iyi günler diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir