Salı , Ocak 16 2018
Anasayfa / Bankalar / Ziraat Bankası’ndan Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir? (Ziraat EFT İptali)

Ziraat Bankası’ndan Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir? (Ziraat EFT İptali)
Para transferi işlemlerinin hem ATM hem de online kanallar ile yapıldığı günümüz bankacılık ortamında, çeşitli istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyoruz. Yanlış hesaba havale ve EFT yapma durumları bu sorunların başında geliyor. Bu yazımızda Ziraat Bankası’ndan yapılan EFT işlemlerinin nasıl iptal edilebileceğini ve karşılaşılan bazı olumsuz durumlarda hangi yolları izlemeniz gerektiğini anlattık. Ziraat Bankası EFT iptali nasıl yapılır?

EFT, havale ve hesap işletim ücreti almayan bankalar hakkında güncel bilgiler edinmek isterseniz 2018 Eft, Havale ve Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar başlıklı yazımızı mutlak okuyunuz.

Ziraat Bankası EFT iptal etme işlemi nasıl yapılır?

Ziraat Bankası EFT iptal etme işlemi nasıl yapılır? Ziraat Bankası EFT iptali nasıl yapılır?

Ziraat Bankası hesabınızdan EFT işlemi yaptınız ve EFT işlemi yaptığınız karşı hesabın yanlış olduğunu sonradan farkettiniz. Bu tip durumlarda yapmanız gereken en temel şey hızlı davranmaktır. Zaman kaybetmeden 444 00 00 ya da 0850 220 00 00 numaralı Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini aramanız gerekiyor. Çünkü yapılan EFT işlemleri doğrudan karşı hesaba geçmiyor. Öncelikle Ziraat Bankası’nın EFT havuzunda bekliyor. EFT işlemi onaylandıktan sonra bankanın EFT havuzundan karşı hesaba geçiyor. Bu nedenle EFT karşı hesaba geçmeden önce hemen Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini aramalı ve hatalı EFT işlemi yaptığınızı ve bu işlemi iptal ettirmek (EFT iptali) istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.

Peki, EFT karşı hesaba geçerse ne yapmak gerekiyor?

EFT işlemini iptal ettiremediniz ve EFT karşı hesaba geçti diyelim. Bu tip durumlarda da yapmanız gereken ilk şey yine Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayıp durumunuzu bildirmek olmalıdır. Daha sonra ise EFT yaptığınız karşı hesabın mevcut olduğu bankanın müşteri hizmetlerini aramalı ve durumu anlatıp EFT işlemini iptal etmek istediğinizi belirtmelisiniz. Bu talimatlar sonucu genelde paranız iade edilmektedir. Karşı hesap sahibi kötü niyetli ise bu işlem zorlaşabilir.

Biz en kötü ihtimali düşünelim ve çözüm üretmeye çalışalım. EFT işleminiz iptal edilmedi ve karşı hesaba geçti. Bankaların müşteri hizmetlerinden de sonuç alamadınız. Bu durumda yapmanız gereken şey Ziraat Bankası’na ve karşı bankaya dilekçe vermektir. Verdiğiniz bu dilekçeler sonucunda büyük ihtimalle paranızı geri alabileceksiniz. Ancak yine sonuç alamazsanız hukuki yollara başvurmanızı öneririz. Diğer bankaların eft iptal etme makalelerini de sitemizin arama bölümüne yazarak bulabilirsiniz. Ziraat EFT iptali işleminin nasıl yapılacağını anlattık. Şimdi Ziraat Bankası eft ücretlerine bir göz atalım:

Ziraat Bankası eft ücretleri ne kadar?

Ziraat Bankası eft ücretleri eft’nin hangi yöntemle yapıldığına göre değişiyor. Atm’den, şubeden, Ziraat internet şubesinden – Ziraat mobil uygulamasından yapılan eft ücretleri değişiklik gösteriyor. Bu fiyat farkı şöyledir:

  • Ziraat Bankası şubelerinden 250 TL’ye kadar olan eftler için 10 TL eft ücreti alınıyor. 250 TL’nin üzerindeki eftler için alınan eft ücretleri ise 40 TL’den başlıyor.
  • Ziraat Bankası bankamatiklerinden yapılan eftler için alınan sabit eft ücreti 7 TL’dir.
  • Ziraat internet şubesi ve Ziraat mobil üzerinden yapılan eftler için 2.5 TL eft ücreti alınmaktadır.

Ziraat Bankası EFT saatleri

Ziraat Bankası hesabından başka bir banka hesabına yapılan ya da başka bir bankaya ait hesaptan Ziraat Bankası hesabına yapılan para transferi işlemlerine eft diyebiliriz. Eft işleminizin anında gerçekleşebilmesi için bankaların eft saatlerine dikkat etmeniz gerekir. Çünkü eft saatini kaçırırsanız işleminiz sonraki iş gününe sarkacaktır. Ziraat Bankası’nın eft saatleri 08.30 ile  17.00 arasındadır. Bu saat aralığında yaptığınız eft işlemleri anında tamamlanır. Diğer bankaların eft saatlerini öğrenmek isterseniz ” Bankaların EFT Saatleri Kaça Kadar? ” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Hoş Geldin Faizli Fibabanka Kiraz Hesap (Güncel 2018) başlıklı makalemizde fibabanka devam faizi, fibabanka hoş geldin faizi ve fibabanka kiraz hesap hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırma!

Akbank Mevduat Faiz Oranları 2018

Akbank Mevduat Faiz Oranları 2018

Bu yazımızda Akbank vadeli hesap faiz oranları hakkında bilgiler verdik. Yazımızda Akbank vadeli hesap faiz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir