Anasayfa / Krediler / Ziraat Bankası Konut İçin Borç Kapatma Kredisi
Ziraat Bankası Konut İçin Borç Kapatma Kredisi
Ziraat Bankası Konut İçin Borç Kapatma Kredisi

Ziraat Bankası Konut İçin Borç Kapatma Kredisi


Geçmişte diğer bankalardan kullanmış olduğunuz ve taksitleri hala devam eden konut kredisi borçlarınızı, yeniden yapılandırmak suretiyle Ziraat Bankası’na taşıyabilirsiniz. Ziraat Transfer Konut Kredisi adlı bu kampanyanın özelliklerini bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Ziraat Transfer Konut Kredisi Kampanyasının Özellikleri

Ödeme zorluğu çektiğiniz konut kredisi borçlarınızı, Ziraat Transfer Konut Kredisi kampanyasıyla Ziraat’e taşıyabilirsiniz. Bu şekilde yeniden yapılandırma yapılan borçlarınızı 120 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Ziraat’ten Konut Kredisi borcu için Borç Kapatma Kredisi kapsamında kullanacağınız kredi tutarı, önceki kredi borcunuza konu olan evin ekspertiz değerinin en çok %80’ine kadar olabilir. Kampanyanın faiz oranı ise aylık %1,23’tür. Yapılandırma kredisi kullanan tüketicilerin Ziraat’e ödemesi gereken masraflar ise şöyle listelenebilir:


  • Ziraat Bankası vereceği yapılandırma kredisi için teminat olarak müşterinin evine ipotek koymaktadır. Konutun ipotek tesis ücreti 118 TL’dir. Bu tutar müşteriden tahsil edilecektir.
  • Banka, müşterisine vereceği borç kapatma kredisi tutarını belirlemek için ilgili konuta ekspertiz yapmaktadır. Müşteriye ekspertizi yapılan evin belirlenen değerinin %80’ine kadar yapılandırma kredisi verilebilir. Ziraat’in ekspertiz ücretleri 498 TL ile 1798 TL arasında değişmektedir. Bu ücret, konutun değerine ve konumuna göre değişecektir. Müşteriler ekspertiz ücretlerini ödemekle yükümlüdürler.
  • Kredi tahsis ücreti veya diğer adıyla kredi dosya masrafı kapsamında, müşteriye verilen borç kapatma kredisi miktarının %0,5’i kadar ücret yine müşteriden tahsil edilir.
  • Ziraat Transfer Konut Kredisi kullanan bir müşteri, kullandığı kredinin taksitlerini vadesinden önce ve tamamen ödemek isteyebilir. Bu durumda Ziraat’e bir miktar tazminat ödenmesi gerekecektir. Bu masrafın ad Erken Ödeme Tazminatı’dır. Erken ödeme tazminatı hesaplanırken borç tutarı ve vade baz alınır. Borç kapatma kredisi kalan vade sayısı 36 ay ve bundan az ise müşteriden, kalan borç tutarının %1’ine kadar tazminat alınabilir. 36 aydan fazla vadelerde müşteriden, kalan borç tutarının %2’sine kadar tazminat talep edilebilmektedir. %1 ve %2 olarak verilen bu oranlar, yasayla belirlenen üst sınırları teşkil eder.
  • Ziraat Borş Kapatma Kredisi kullanan müşteriler DASK (Zorunlu Deprem Sigortası), konut sigortası ve hayat sigortası yaptırmakla yükümlüler. Bu sigorta primleri müşteriden tahsil edilecektir. Primler belirlenirken ilgili konutun değerine, konumuna; müşterinin kredi skoruna ve yaşına; kullandığı kredi tutarına bakılmaktadır.

Ziraat Konut Borç Transfer Kredisi Başvurusu

Başvuru yapmak isteyen tüketicilerin direkt Ziraat Bankası şubelerine gitmeleri gerekmektedir. Şubelere giderken yapılandırma kredisi başvurusu için gereken belgeleri yanınızda götürürseniz, başvuru sürecinizi hızlandırmış olursunuz. Ziraat konut borcu yapılandırma kredisi için istenen belgeler şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet aslı ve fotokopisi
  • Gelir belgesi
  • Konuta ait tapu belgesi

Kaçırma!

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Corona Virüs Kredisi

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Nasıl Başvurulur?

İçindekiler1 BİREYSEL TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ NEDİR?1.1 TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ ŞARTLARI NELERDİR?1.2 BİREYSEL TEMEL …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir