Anasayfa / Bankalar / Ziraat Bankası IBAN Sorgulama (Ziraat iban öğrenme)
Ziraat Bankası IBAN Sorgulama
Ziraat Bankası IBAN Sorgulama

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama (Ziraat iban öğrenme)


Bu makalemizde Ziraat Bankası için iban sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya çalıştım. Ziraat iban öğrenme işlemini anlatmadan önce IBAN hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum.

IBAN Nedir?

IBAN; International Bank Account Number kelimelerinin kısaltılmış halidir. Uluslararası banka hesap numarası anlamına gelir. Peki, bankaların standart hesap numaraları varken IBAN’a neden ihtiyaç duyulmuştur?


IBAN ne işe yarar?

Para transferi işlemleri hesap numaraları, müşteri numaraları veya iban kullanılarak yapılabilir. Ancak özellikle uluslararası para transferi işlemlerinde, ülkeden ülkeye değişen banka hesap numaralarının yapısal farkları gibi, bazı karışıklıklar çıktığı için her bankaya ve müşteriye ait uluslararası geçerliliği olan bir banka hesap numarası oluşturulmuştur. Bu numaraya IBAN denilmiştir. IBAN sayesinde para transferi işlemlerindeki karışıklıkların önüne geçilmiştir.

Ziraat iban sorgulama

Ziraat Bankası’nda bulunan bir hesaba ait ibanı sorgulamak için aşağıdaki kanalları kullanabilirsiniz:


 • Şubelerden iban sorgulama
  • Şubelere kimliğinizle giderek iban numaranızı kolayca öğrenebilirsiniz
 • Telefon bankacılığı ile Ziraat iban sorgulama
  • 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralarından herhangi birini arayıp ibanı öğrenebilirsiniz.
 • İnternetten iban öğrenme
  • Ziraat Bankası’nın web sitesi üzerindeki sorgulama sayfasından iban sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için hesabın bağlı olduğu şubeyi ya da şube kodunu, müşteri numarasını ve ek no’yu bilmeniz gerekir. Aşağıdaki başlıkta ayrıntılı anlatımı görebilirsiniz.
 • İnternet bankacılığı veya mobil bankacılığa giriş yapıp iban öğrenme
  • Aşağıdaki başlıktaki ayrıntılı anlatımı inceleyiniz.

Ziraat Bankası internetten iban öğrenme

Bu bağlantıya tıklayıp gerekli hesap bilgilerini doldurarak Ziraat iban öğrenme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu şekilde sorgulama yapabilmeniz için

 • Ziraat şube kodu
 • Ziraat müşteri no
 • Ziraat ek no bilgilerini sisteme girmeniz gerekiyor.

Yukarıda kodları bilmiyorsanız onları nasıl öğrenebileceğinizi aşağıda anlatmaya çalıştım:

Ziraat şube kodu öğrenme

İban sorgulama sayfasında ilk olarak şube kodu sorulacaktır. Hesabınızın bağlı olduğu şubenin ismini biliyorsanız; isim üzerinden de şubeyi seçebilirsiniz. Ziraat şube kodunu öğrenmenin yolu, Ziraat Bankası bankamatik kartına bakmaktır. Kartın ön yüzünde ”hesap no” yazar. 16 haneli hesap numarasının ilk 4 numarası şube kodudur.

Uyarı: Kartın ön yüzünde büyük puntolarla yazan 16 haneli numara kart numarasıdır. Kart numarasıyla hesap numarası aynı şey değildir. Ziraat Bankası hesap numarası genelde kart numarasının hemen altında veya kartın sol alt köşesinde bulunur.

Ziraat Bankası Müşteri Numarası Öğrenme

Ziraat Bankkart’ın ön yüzündeki 16 haneli hesap numarasının ilk 4 hanesi şube kodu, ardından gelen 8 hane ise müşteri numarasıdır.

Ziraat Bankası ek no öğrenme

Bu numarayı da kart üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Ziraat Bankası hesap numaranızın son 4 hanesi ek no’dur.

Yukarıda verdiğimiz bilgileri kullanarak Ziraat İban Hesaplama sayfasından anında iban sorgulama yapabilirsiniz. Ziraat Bankası’nın internet veya mobil bankacılık hizmetini kullanıyorsanız daha kolay bir şekilde iban bilginize erişebilirsiniz.

Ziraat Mobil Bankacılıktan IBAN Sorgulama

Bu işlem için Ziraat Bankası müşterisi olmanız ve internet bankacılığı şifrenizin olması gerekir. Şifreniz yoksa bu bağlantıya tıklayıp nasıl şifre edineceğinizi öğrenebilirsiniz.

İnternet bankacılığı şifreniz varsa Ziraat Mobil uygulamasına girip anında IBAN bilginize erişebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlemler şöyle:

 • Akıllı telefonunuza Google Play ya da Apple Store’dan Ziraat Mobil uygulamasını indirin.
 • Uygulamayı açın T.C kimlik numarası ve internet şifrenizle giriş yapın. Telefonunuza gönderilen sms kodunu ilgili bölüme girerek sisteme giriş yapın.
 • Mobil bankacılık ana ekranının sol üst köşesindeki menüye tıklayın.
 • Açılan menü sayfasındaki ”Hesaplarım” seçeneğine dokunun.
 • Hesaplarım sayfasında size ait olan bütün vadeli – vadesiz hesaplar listelenecektir. Listede bulunan ve IBAN’ını öğrenmek istediğiniz hesaba dokunun.
 • Açılan sayfada hesapla ilgili; iban no, hesap no, hesabın bulunduğu şube, hesabın açılış tarihi, bakiye ve son işlemler gibi birçok bilgiyi görüntüleyebilirsiniz.

Ziraat İnternet Bankacılığı Sayfasından IBAN Öğrenme

Bilgisayar ile internet bankacılığına girip iban öğrenme işlemi yapmak istiyorsanız aşağıdaki talimatları sırayla uygulamanız yeterlidir:

 • Ziraat Bankası’nın kurumsal web adresi olan www.ziraatbank.com.tr‘ye tıklayın.
 • Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan ”BİREYSEL” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan internet bankacılığına giriş sayfasında sizden istenen bilgiler olan, T.C kimlik ya da müşteri no ve internet şifresi bilgileri girin. Ardından ”GİRİŞ” seçeneğine tıklayın.
 • Bankanın sistemine kayıtlı olan cep telefonu numaranıza sms ile bir güvenlik şifresi gönderilecektir. Bu şifreyi açılan ”SMS Şifrenizi Giriniz” bölümüne yazarak sisteme giriş yapın.
 • Ana sayfada bulunan Varlıklarım bölümüne tıklayın. Bu bölümde adınıza açılan bütün banka hesaplarını görebilirsiniz. IBAN öğrenme işlemi yapmak istediğiniz hesabı seçip hemen yukarıdaki ”Hesap Detayları” seçeneğine tıklayarak hesapla ilgili bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kaçırma!

Enflasyona dayalı faiz nedir? Nasıl hesaplanır?

Enflasyona dayalı faiz nedir? Nasıl hesaplanır?

İçindekiler1 ENFLASYONA ENDEKSLİ VADELİ HESAP NEDİR?1.1      ENFLASYONA ENDEKSLİ KAZANDIRAN VADELİ HESAPLAR HANGİ PARA BİRİMLERİNDEN …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir