Anasayfa / Genel / Sigortalı Olarak Çalışmayanlar Kredi Kullanabilir Mi?
sigortasız kredi kullanma

Sigortalı Olarak Çalışmayanlar Kredi Kullanabilir Mi?


Bankalar kar amacı güden kuruluşlardır. Bu sebeple müşteri portföylerini her zaman daha çok genişletmeye çalışırlar. Ne kadar çok bankacılık ürünü satılırsa banka o kadar kar eder. Bu sebeple bankalar birçok müşteri profiline hitap etme durumundadır. Bankaların karlarının önemli bir bölümünü krediler oluşturmaktadır. Bu nedenle bazı bankalar belli şartlarda sigortalı olmayan kişilere de kredi verebilmektedirler.

Bu yazımızda ” Sigortalı olarak çalışmayan kişiler nasıl kredi kullanabilir? ” sorusunun cevabını vermeye çalıştık.


Sigortalı olarak çalışmayan kişiler nasıl kredi kullanabilir?

Bankalar tüketicilere kredi vermek için tüketicilerin bazı şartları sağlayıp sağlamadığına bakarlar. Banka kredisi almak için kişinin; sabit geliri, kredi almaya müsait kredi notu ve minimum 6 ay sigortasının olup olmadığına bakılır. Standart bir kredi kullanmak için gerekli şartlar bunlardır. Ancak bazı kişiler sigortalı olarak çalışmadan da kredi kullanma imkanına sahiplerdir. Peki, sigortası olmayanlar için kredi kullanma nasıl mümkün olabilir?

Sigortası olmayanlar için kredi kullanma yolları nelerdir?

Sigortası olmayanlar için kredi kullanabilmek için, bankaya gelirinizi resmi olarak ispatlamanız gerekir. Sigortalı çalışmayanlara kredi vermek ancak bu şekilde mümkündür. Gayrimenkul kira gelirlerinizi ya da başka kaynaklardan gelen gelirlerinizi bankaya ileterek kredi kullanmanız mümkündür. Ayrıca gayrimenkul ya da taşıtınızı ipotek olarak göstererek de kredi alabilmeniz mümkündür.


Kira geliri bankaya nasıl ibraz edilir ?

Sigortalı çalışmayanlar için kredi kullanmanın en yaygın çaresi sahibi olunan gayrimenkullere ait kira gelirlerini bankaya bildirmektir. Sigortasız kredi kullanmak için sahibi olunan gayrimenkullerin kira kontratını ve tapusunu bankaya ibraz etmek gerekir.

İpotekli kredi nasıl kullanılır?

Sigortasız kredi kullanmak için sahip olunan gayrimenkul ya da taşıt ipotek olarak bankaya gösterilebilir. Banka bu şekilde sigortasız kredi kullanmak isteyenlere yardımcı olabilir. Ancak ipoteklenen mal borcunuz bitene kadar bankanın mülkiyetine girer. Yani kredi ödemelerinizi aksatırsanız banka ipotekli malın üzerinde hak sahibi olacaktır. Sigortalı çalışmayanlara kredi bu  ve benzeri yöntemlerle verilebilir.


Kaçırma!

Unutulan Banka Hesabı Sorgulama 2019 listeler

Bankada Unutulan Paralar 2019 – Sorgulama ve Geri Alma

Kişilere ve kurumlara ait banka hesaplarında belli bir süre hareket olmayınca bu hesaplar Türkiye Bankalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir