Anasayfa / Genel / Ptt’ye Gitmeden E Devlet Şifresi Nasıl alınır?

Ptt’ye Gitmeden E Devlet Şifresi Nasıl alınır?


İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla devlet dairelerindeki işlemler de kolaylaştı. Devletin vatandaşlarına Ptt şubelerinden veya internet üzerinden verdiği e devlet şifreleri ile devlet kurumlarındaki birçok işlemi internet üzerinden yapmak mümkün oluyor. Yazımızda Ptt’ye gitmeden e devlet şifresi nasıl alınır? E devlet şifresi nasıl alınır? E devlet şifresini unutursak ne yapmalıyız? E devlet işbirliği olan bankalar hangileridir? gibi soruları cevaplayacağız.

Ptt’ye gitmeden e devlet şifresi nasıl alınır?

Bildiğiniz gibi e devlet şifreleri Ptt şubelerinden kimliğinizi veya üzerinde T.C kimlik numarası olan ehliyet, pasaport gibi belgeleri göstererek alınabiliyor. E devlet şifresi için Ptt 2 TL işlem ücreti alıyor. Ptt’ye gitmeden e devlet şifresi almak da mümkün. Ptt’ye gitmeden e devlet şifresi almak için şu işlemleri uygulayınız:


  • Arama motoruna ‘‘e devlet’’ yazıp aratın. Çıkan https://www.turkiye.gov.tr/ bağlantısına tıklayın.
  • Sayfanın sağ üst köşesindeki ‘‘sisteme giriş’’ sekmesine tıklayın.
  • Sayfanın sağındaki ‘‘internet bankacılığı’’ sekmesine tıklayın.
  • İnternet bankacılığı sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza e devlet ile entegre olan bankalar çıkacak.
  • Bu bankalardan herhangi birinin müşterisi iseniz ve internet bankacılığını kullanıyorsanız, kullandığınız bankanın internet şubesine girerek e devlet şifresi edinebilirsiniz.
  • Kullanmış olduğunuz bu bankaların internet şubesi şifresi ile başka bir şifreye gerek kalmadan e devlet kapısına giriş yapabilirsiniz. Ptt’ye gitmeden e devlet şifresi almak bu kadar basit.

E devlet şifresini unutursak ne yapmalıyız?

E devlet şifresini unutursak ne yapmalıyız? E devlet şifrenizi unutursanız Ptt şubelerinden 4 TL karşılığında e devlet şifrenizi tekrar edinebilirsiniz.

E devlet işbirliği olan bankalar hangileridir?

E devlet işbirliği olan bankalar ile Ptt şubelerine gitmeden, müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesi aracılığı ile e devlet şifresi alabilir ve e devlet kapısında birçok işlem yapabilirsiniz. E devlet işbirliği olan bankalar aşağıda belirtilmiştir:


Akbank, Albaraka , Anadolubank, Denizbank, QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, Yapı Kredi, Türkiye Finans, İş Bankası, Kuveyt Türk, Ing Bank, Odeabank, Şekerbank, TEB, Garanti bankası.


Kaçırma!

Unutulan Banka Hesabı Sorgulama 2019 listeler

Bankada Unutulan Paralar 2019 – Sorgulama ve Geri Alma

Kişilere ve kurumlara ait banka hesaplarında belli bir süre hareket olmayınca bu hesaplar Türkiye Bankalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir