Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?
Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?
Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?


Kredi notu bankalardan kredi çekmek isteyen herkes için çok önemlidir. Çünkü bankalar müşterilerine kredi vermeden önce ilk olarak kredi notuna bakarlar. Kredi notunuz uygunsa kredinizi alabilirsiniz. Bu yazımızda herkesin kredi notu var mıdır, kredi notumu nasıl öğrenirim? gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Herkesin kredi notu var mıdır?

Çok sık sorulan ‘‘herkesin kredi notu var mıdır?’’ sorusunu cevaplayalım. Herkesin kredi notu olmayabilir. Kredi notu mevcudiyeti için son 5 yıl içinde herhangi bir bankacılık sistemini kullanmış olmanız gerekiyor. Şöyle ki son beş yıl içinde herhangi bir bankadan kredi kartı, bireysel kredi, kredili mevduat hesabı gibi hizmetler almışsanız kredi notunuz var demektir. Herhangi bir bankada sadece hesabınızın olması kredi notu hesaplanması için yeterli değildir.


Kredi notumu nasıl öğrenirim?

Kredi notumu nasıl öğrenirim? Sorusunu günümüzde sık sık duyuyoruz. İnsanlar kredi başvurusu yapmadan önce kredi notlarını öğrenmek istiyorlar. Çünkü bu bankaların size kredi verip vermemesi büyük ölçüde kredi notunuza bağlı… Önceden kredini notunu bilmek bu noktada size yardımcı olur. Kredi notunuzu önceden bilirseniz duruma göre kredi puanınızı yükseltmek için bir yol izleyebilirsiniz. Kredi notumu nasıl öğrenirim?

Kredi notunuzu KKB yani Kredi Kayıt Kurumu ve bağlı kuruluşları vasıtasıyla öğrenebilirsiniz. En çok kullanılan KKB kuruluşu Findeks ile internet üzerinden hemen kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Türkiye’nin önde gelen 9 bankasının ortak olarak kurduğu Findeks ile kredi notunuzu öğrenmek için öncelikle Findeks internet sitesine üye olmanız gerekiyor. Findeks üyeliği ücretsizdir. Findeks internet adresi olan bu  bağlantıya tıklayıp T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı ilgili yerlere girdikten sonra 4 TL ücretlendirme ile kredi notu sorgulama işlemi yapabilirsiniz.


Kredi notunu öğrenmek için bazı bankaların internet uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Akbank, Garanti, QNB Finansbank gibi bankalar aracılığı ile de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu bankalar da bu hizmeti yine Findeks üzerinden sağladıkları için ücretleri biraz daha fazla olabilir. Ayrıca Akbank Direkt uygulamasını indirirseniz uygulamanın ‘başvurular’ menüsündeki ‘risk raporu’ sekmesini seçerek kredi notunuzu hemen öğrenebilirsiniz.


Kaçırma!

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankalardan kredi almak isteyen herkes için kredi notu çok önemlidir. Çünkü bankalar kredi verecekleri kişilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir