Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Notu Nedir? Kredi Notunu Etkileyen Faktörler
Kredi Notu Nedir? Kredi Notunu Etkileyen Faktörler
Kredi Notu Nedir? Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi Notu Nedir? Kredi Notunu Etkileyen Faktörler


Kredi notu, bankalarla çalışanlar veya bankalardan kredi çekmek isteyenlerin sık sık duyduğu bir kavramdır. Bu yazımızda Kredi notu diğer bir deyişle kredi puanı hakkında bir giriş yapacağız. Yazımızda kredi notu nedir, kaç çeşit kredi notu vardır, kredi notu dereceleri ve renkleri nelerdir, kredi notu renkleri ne anlama gelir, kredi notunu etkileyen faktörler nelerdir? gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Kredi notu nedir?

Kredi notu bankalar ve finans kuruluşları tarafından kullanılan bir kredi verme ölçütüdür. Şöyle ki kredi notu kişinin bankalarla veya diğer finans kuruluşlarıyla bugüne kadar kurduğu ekonomik ilişkileri analiz ederek bir puan oluşturur. İşte oluşturulan bu puana kredi notu veya kredi puanı deniyor.


Kredi notu nasıl oluşturulur?

Kredi notu, oluşturulurken bankalar ve finans kurumları ile kişinin ilişkilerine bakılır. Mesela bir bankadan kredi aldınız ve kredinizin taksitlerini tam zamanında ödediniz. Bu durum kredi notunuza olumlu etki eder. Eğer tam terse bir şekilde borcunuzu zamanında ödeyemediniz veya hiç ödeyemediniz diyelim. Bu durumda kredi notunuz düşecektir. Kredi notunu etkileyen faktörler ve detayları için aşağıdaki başlığa göz atabilirsiniz.

Kredi notunu etkileyen faktörler

Kişilerin kredi notu veya kredi puanını etkileyen çeşitli etkenler var. Bu etkenleri sıralayalım:


  • Daha önceden çektiğiniz bireysel kredileri ve kredi kartı borçlarınızı ödeme istikrarınız kredi notu için çok önemlidir. Kredi notunun %30’luk puanlamasını bu ödemeler oluşturur.
  • Bankalarda mevcut olan hesaplarınız ve borç miktarınız da kredi notunu etkileyen faktörler arasındadır. Bu etken kredi notunuzun %25’lik kısmını oluşturur.
  • Bankalardan yaptığınız yeni kredi açılışları da kredini notunu etkileyen faktörler arasında yer alır. %20 oranında kredi puanınızı etkiler.
  • Kredi kullanma sıklığınız kredi notunu %15 oranında etkiler.
  • Geriye kalan %10’luk kısımda diğer faktörler yer alır.

Bu faktörlerle kredi notunuz oluşturulur.

Kaç çeşit kredi notu vardır? Kredi notu dereceleri ve renkleri nelerdir? Kredi notu renkleri ne anlama gelir?

Kredi notları arasında bir derecelendirme vardır. Bu derecelendirmelerle bankalardan kredi almaya uygunluğunuz ölçülür. Kredi notu puanları belli aralıklarını belirtmek bazı renklendirmeler yapılmıştır. Kredi notu renkleri denilen bu puanlama sisteminde kırmızı, sarı ve yeşil renkleri kullanılıyor. Kredi notu renkleri ve kredi notu derecelerine bir bakalım:

  • Kredi notu puanınız 0 ile 699 arasında ise kırmızı kredi puanınız var demektir. Kırmızı kredi puanı çok riskli grup anlamına gelir ve kredi kullanmanız imkansızdır.
  • Kredi puanınız 699 ile 1499 arasında ise sarı kredi puanı kapsamındasınız. Bu grup bankalar tarafından riskli ve az riskli olarak tanımlanıyor. Sarı kredi puanı ile bankalarla anlaşmanız şartıyla kredi kullanabilirsiniz.
  • Kredi notu 1499 le 1900 puan arasında ise yeşil kredi notuna sahipsiniz demektir. Bankalar tarafından pozitif grup olarak ifade edilen yeşil kredi puanı ile kolayca kredi kullanabilirsiniz.

Kaçırma!

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankalardan kredi almak isteyen herkes için kredi notu çok önemlidir. Çünkü bankalar kredi verecekleri kişilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir