Anasayfa / Krediler / Kredi Çekebilme Şartları
Kredi Çekebilme Şartları
Kredi Çekebilme Şartları

Kredi Çekebilme Şartları


Acil ihtiyaçlarımızın karşılanması için bankalara borçlanmak gün geçtikçe yaygınlaşan bir uygulama olmuştur. Kredi Çekebilme Şartları ortaya çıkmıştır.

Bankalar masraflarını karşılamakta zorlanan bireylere, finansal destek sağlayarak hayatlarını kolaylaştırmaktadır. Ancak kredi çekebilmek için bazı şartları taşımak gerekmektedir. Kredi kullanabilmek için öncelikle 18 yaşını tamamlamış olmak gerekmektedir. 18 yaşından küçükler bankalara borçlanamazlar. Bankalara borçlanacak kişilerin aylık belirli bir geliri olması ve bu geliri belgeleyebilmesi gerekmektedir.


Bankaların belirlediği şartları yerine getiren bireyler kredi ürünlerini kullanma hakkına sahip olmaktadırlar. Bankaların finansal destek ürünlerini kullanarak ev, taşıt, eğitim, sağlık, ev eşyası ve tatil gibi ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz.

İhtiyacımız olan ev ya da otomobili almak, eğitim ve sağlık giderlerimizi karşılamak, evlilik, tatil gibi özel ihtiyaçlarımızı karşılamak için yeterli birikimimiz yoksa kredi başvurusunda bulunabiliriz. Bankalar ihtiyaç sahipleri için parasal destek sağlayan finans kuruluşlarıdır. Ancak kredi kullanabilmemiz için bazı şartları yerine getirmemiz gerekmektedir. Kredi şartları olarak da kabul edilen bu şartların başında düzenli bir gelirimizin olması gelmektedir. Gelirimiz ile talep ettiğimiz kredi tutarı arasında denge olmak zorundadır. Kredi geçmişimizin iyi olması gerekir. Bankalar, müşterilerilerinin geçmiş ödemelerini, batık borcu olup olmadığını, takip altına alınmış borcu olup olmadığını, kredi kartı borcu olup olmadığını araştırarak başvurularına cevap vermektedirler. Başvuruda bulunan şahıs iş yerinde 6 aydan fazla bir süre çalışmış olması gerekmektedir. Başvuru esnasında başka bir banka ile yaşanan bir kredi ya da kredi kartı borç sorunu bulunmamalıdır.


Bankaların kredi politikasının temelinin kredi unsurları oluşturur. Bu unsurlar süre, risk, güven ve gelirdir. Kredi satın alma gücünün bir süre için devredilmesidir. Süre unsuru kredi kullanmanın önemli bir unsurudur. Kullanılan krediler, yapılan sözleşme bağlı kalınarak, belirlenen vade süresi boyunca düzenli olarak ödenmek zorundadır. Bankalar kredi çekebilme şartları doğrultusunda krediyi alacak kişiden düzenli bir gelir şartı aramaktadırlar. Banka kredi kullanana tüketiciye güvenerek kredi kullandırır. Kredi ödemelerinin aksaması, ödemelerin yapılmaması güveni ortadan kaldırır ve belirsizlik ortaya çıkar. Kredinin geri dönüşünün belirsiz olması riski artıran en önemli şeydir.

Riskin artması demek, kredi kullanan tüketicinin daha yüksek maliyetle ödeme yapması, bankanın ise daha fazla gelir ( gecikme faizi vb.) elde etmesi demektir. Kredi çekebilme şartları arasında bizlere yabancı ve alışagelmiş şartlar da bulunmaktadır. Gelir unsuru faiz ve komisyonlardan oluşmaktadır. Banka kullandırdığı para, mal ya da diğer kredi ürünlerini belirli bir faiz ve komisyon uygulamak kaydıyla kullandırmaktadır. Bankaların kredilerden kazandıkları gelir, faiz ve komisyondan gelirleridir.

En uygun kredi‘nin hangi bankada olduğunu bulmamızı sağlayan hesaplama araçlarını kullanarak anlaşmalı bankalara kredi başvurusunda da bulunabiliriz.


Kaçırma!

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Corona Virüs Kredisi

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Nasıl Başvurulur?

İçindekiler1 BİREYSEL TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ NEDİR?1.1 TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ ŞARTLARI NELERDİR?1.2 BİREYSEL TEMEL …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir