Anasayfa / KOSGEB / Kosgeb Kredisi Nedir?
Kosgeb Kredisi Nedir?
Kosgeb Kredisi Nedir?

Kosgeb Kredisi Nedir?


Kosgeb kredi sistemi genel anlamda küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri korumak, destek olmak ve ekonomi üzerindeki rollerini göz önüne alarak büyümelerini sağlamak amacıyla kurulan bir kurumdur.

Kosgeb kredi sisteminin amacı, işe başlamayı düşünen ve bir fikri olan küçük veya büyük girişimcilere destek olmak, işini büyütmek isteyenlere maddi ve manevi destek sunmak ve küçük ile orta büyüklükteki girişimcilerin büyük firmaların altında ezilmesini önlemektir. Kosgeb Kredileri, bir kısmı karşılıksız olarak alınabilen; bir kısmı ise geri ödemeli olarak kullanılabilen kredilerdir.


Genellikle imalat alanında bazen ise hizmet alanında bir fikri olan, bir çalışması olan veya bu alanda bir işletme açmayı planlayan şahıslara sağlanan bu krediler sayesinde işletme sahipleri, açılışta karşılaşacakları masrafların büyük kısmını karşılıksız hibe programları ile karşılayabilir, işletmelerini büyütmek istediklerinde ise faizsiz krediler  aracılığıyla amaçlarına ulaşabilirler. kosgeb kredileriyle devlet desteğini etkin şekilde kullanıp işlerinizi daha hızlı ve istikrarlı büyütebilirsiniz. Kosgeb kredisi almak için yeni açılmak üzere olan ve belli bir sermayesi olan asıl manada uzun soluklu olduğuna inanılan projelere öncelik verilmektedir. Hibe kredi açısından genç girişimciler ve ev hanımları daha fazla destekleniyor diyebiliriz. Ancak  birden fazla kişi çalıştıracak, imalat alanında faaliyet gösterecek ve temel bazda ihtiyaçları karşılanabilecek firma önerileri daha hızlı kabul görebilmektedir.

Kosgeb, yatırım veya ihracat yapmak için ya da işletme sermayesini oluşturmak için kredi almak isteyen KOBİ’lerin, faiz ve komisyon  masraflarının hepsini ya da bir kısmını karşılamaktadır. Kobi’ler, bu programa başvurmak için özel bankalar, kamu bankaları ve katılım bankalarından alacağı kredilerin masraflarının karşılanması için başvurabilirler. Her yıl, sadece Kredi Faiz Desteği değil, farklı öncelik alanlarına göre de çeşitli programlar açılmaktadır. E-Bilişim Kredisi, Kayıtlı Eleman İstihdamı Kredisi, Kobi İhracat Kredisi, Gıda Sektörü Makine/Teçhizat gibi Kosgeb kredileri ile ilgili masrafların karşılanması amaçlanmıştır.


Kosgeb projelerini daha verimli bir şekilde hazırlayabilmeniz için iş planı ve fizibilite konularından fikir sahibi olmalısınız. bu konuda kosgeb, halk eğitim merkezlerinde ve belediyelerde girişimcilik kursu adı altında eğitimler veriyor. Girişimcilik kursu ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Kosgeb projesi hazırlamak üzere piyasada bir çok danışmanlık firması bulunmaktadır. Kosgeb proje hazırlama sürecinde araştırma ve iş fikrinizi hayata geçirme amacıyla sizin için size yardımcı olacak bir harita gibi düşünülebilir. Bu danışmanlık firmalarından yararlanabileceğiniz gibi aynı zamanda da internette de bir çok Kosgeb proje örneklerini bulabilirsiniz.


Kaçırma!

Yurt Dışı İş Gezisi Desteği

Kosgeb Yurt Dışı İş Gezisi Desteği

KOSGEB yurt dışı iş gezisi desteğinden nasıl yararlanılır? KOSGEB yurt dışı iş gezisi amacı nedir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir