Anasayfa / Genel / Karekodlu Çekler ile İlgili Her şey

Karekodlu Çekler ile İlgili Her şey


Bir kredi derecelendirme kurumu olan Findeks, finans sektöründe gerçekleştirdiği uygulamalarla da önemli işler yapıyor. Bunlardan biri de Findeks karekodlu çek sistemi… Karekodlu çek sistemi, ticaret dünyasındaki en büyük ödeme sorunlarından biri olan çek ile ödeme konusunda tarafların güvenliğini sağlıyor. Bu yazımızda Findeks karekodlu çek sistemi nedir? Karekodlu çek kullanmak zorunlu mu? Karekodlu çek sorgulama nasıl yapılır? Karekodlu çek sorgulamada hangi bilgiler öğrenilebilir? Findeks uygulamasında karekodlu çek sorgulaması nasıl yapılır? Karekodlu çek nasıl alınır? Karekodlu çek nasıl kullanılır? Karekodlu çek kullanmanın avantajları nelerdir? Gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Findeks Karekodlu Çek Sistemi Nedir?

Karekodlu çek sistemi ödeme yapacak ve ödeme yapacak kişinin güvenliğini sağlayan bir sistemdir. Bu sistem çek ödemelerinde yapılan dolandırıcılıklara (karşılıksız çek, ikiz çek vs.) tedbir niteliğinde yapılmış bir uygulamadır. Karekodlu çek sistemi aracılığı ile ödeme için aldığınız karekodlu çekleri sorgulatabiliyorsunuz. Bu mobil uygulama sayesinde aldığınız çeklerin güvenirliğinden çeki aldığınız kişilerin ödeme geçmişlerine kadar birçok bilgiye ulaşabiliyorsunuz.


Karekodlu çek kullanmak zorunlu mu?

Ocak 2017’den itibaren karekodlu çek kullanmak mecburi hale geldi. Böylece çeklerle yapılan ödemeler daha güvenilir hale geldi. Çünkü size karekodlu çeklerle ödeme yapılmak istendiğinde, findeks mobil uygulaması aracılığı ile bu çekin kodunu telefondan okutarak güvenilirliğini kontrol edebilirsiniz. Bunun dışında ödemenizi karebarkodlu çekle yaparak karşı tarafa ne kadar güvenilir olduğunuzu gösterebilir, ticari itibarınızı arttırabilirsiniz.

Karekodlu çek nasıl alınır?

Ödemelerinizi Karekodlu çekler aracılığı ile yapmak için bankanızdan talepte bulunabilirsiniz. Bankalar müşterilerinin talepleriyle karebarkodlu çekler basıyor.


Karekodlu çek sorgulama nasıl yapılır? Findeks Karekodlu Çek Raporu

Karekodlu çek sorgulama işlemi findeks mobil uygulaması aracılığı ile yapılıyor.

Peki, Findeks uygulaması nasıl indirilir ve Findeks uygulamasında karekodlu çek sorgulaması nasıl yapılır?

Findeks uygulamasını akıllı telefonunuza Google Play Store veya App Store aracılığı ile ücretsiz olarak indirebilirsiniz. İndirme işleminden sonra kimlik bilgilerinizi ve kişisel bilgilerinizi ilgili yerlere girerek ücretsiz üye olabilirsiniz. Üyelikten sonra giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra güvenliğiniz için size kısa mesaj olarak tek kullanımlık bir şifre gönderilecektir. Bu şifreyle findeks uygulamasına giriş yapabilirsiniz. Sonrasında uygulamada yazan çek raporu sekmesine girin, karşınıza karekodlu çek raporu sekmesi çıkacaktır. Karekodlu çek raporu sekmesine girdiğinizde karekod okuma kamerası açılacaktır. Çekinüstündeki karekodu ortalayın ve kamera kodu algılayana kadar bekleyin. Yaptığınız bu işlemler sonucunda çek bilgileri ekranda görünecektir. Bu bilgilerle elinizdeki çek bilgilerini karşılaştırabilirsiniz.

Karekodlu çek sorgulamada hangi bilgiler öğrenilebilir? Karekodlu çek kullanmanın avantajları nelerdir?

Karekodlu çekler bu mobil uygulamaya okutularak bize birçok bilgi veriyor. Bunlar çek hesabı, keşideci, çek yaprağı ile ilgili bilgilerdir. Bu uygulamanın en büyük avantajı çeklerin sahte olup olmadığını hemen öğrenebilmenizdir. Ayrıca çek sahibinin en son yaptığı ödemeleri görerek çek hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Sorularınızı yorumlar kısmına yazabilirsiniz…


Kaçırma!

Unutulan Banka Hesabı Sorgulama 2019 listeler

Bankada Unutulan Paralar 2019 – Sorgulama ve Geri Alma

Kişilere ve kurumlara ait banka hesaplarında belli bir süre hareket olmayınca bu hesaplar Türkiye Bankalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir