Anasayfa / Genel / İkinci El Araç Satışında Garanti ve Ekspertiz Zorunlu Olacak (1 Temmuz 2017)
İkinci El Araç Satışında Garanti ve Ekspertiz Zorunlu Olacak

İkinci El Araç Satışında Garanti ve Ekspertiz Zorunlu Olacak (1 Temmuz 2017)


“İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” metninde yapılan değişiklerle birlikte, ikinci el araç satışı konusunda bazı düzenlemeler yapıldı. Yapılan bu düzenlemeler hakkında bazı soruları cevapladık. 2. el taşıt garanti süresi ne kadar oldu? Yeni yönetmeliğe göre 2. el taşıtlarda garanti kapsamına giren parçalar nelerdir? 2. el taşıt satışı için alınan ekspertiz raporu ücretini kim ödeyecek? Hangi taşıtların satışı için ekspertiz raporu mecburi değildir ? 2. el araç satışı için ekspertiz raporu nerelerden alınmalıdır ? 2017 İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik metni  yazımızın sonunda paylaşılmıştır.

2. el taşıt garanti süresi ne kadar oldu?

Önceden yapılan 2. el taşıt satışlarında, satıcının taşıta garanti vermesi zorunlu değildi. Yönetmelikte yapılan düzenlemelere göre 2. el araç satıcıları, sattıkları araca garanti vermek zorundalar. Peki, 2. el taşıt garanti süresi ne kadar oldu?


2. el taşıt garanti süresi ; taşıtın satışının yapıldığı tarihten başlamak üzere 6 ay veya 10000 km’dir. Bu garantiyi sa satışı yapan veya satışa aracılık eden işletme vermek zorundadır. 2. el taşıtların satıştan sonraki garanti süresi hakkındaki hükümler İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik metninin 2. bölümünün 13. maddesinde açıkça belirtilmiştir.

Yeni yönetmeliğe göre 2. el taşıtlarda garanti kapsamına giren parçalar nelerdir?

Yönetmelikte yapılan yeni düzenlemelere göre ikinci el taşıtlara satıcıların garanti vereceğini söyledik. Peki, Yeni yönetmeliğe göre 2. el taşıtlarda garanti kapsamına giren parçalar nelerdir?


1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren 2. el araç satışı yapan kişi ya da kurumlar tarafından garanti altına alınmak zorunda olan araç parçaları, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik metninin 2. bölümünün 13. maddesinin 1. fıkrasında açıkça belirtilmiştir. Yeni yönetmeliğe göre 2. el taşıtlarda garanti kapsamına giren parçalar şunlardır:

  • Motor,
  • Şanzıman,
  • Elektrik sistemi.
  • Diferansiyel,
  • Tork konvertörü,

2. el taşıt satışı için alınan ekspertiz raporu ücretini kim ödeyecek?

Yönetmeliğe göre, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren yapılacak 2. el taşıt satışları için, notere taşıta ait ekspertiz raporunu da ibraz etmek zorunlu hale geliyor. 2. el taşıt satışı için alınan ekspertiz raporu ücretini satış yapan kişi ya da kuruluş ödemek zorundadır. Bu zorunluluk İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik metninin 2. bölümünün 11. maddesinin 1. fıkrasında belirtilmektedir.

Hangi taşıtların satışı için ekspertiz raporu mecburi değildir ?

İlgili yönetmelikte bazı taşıtların satışı için ekspertiz raporu şart koşulmamaktadır. 10 yaşından büyük olan ya da 200.000 kilometre ve üzerinde yol yapmış olan araçların satışı için notere ekspertiz raporu sunmak mecburi değildir. Bu düzenleme İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik metninin 2. bölümünün 11. maddesinin 3. fıkrasında belirtilmiştir.

2. el araç satışı için ekspertiz raporu nerelerden alınmalıdır ?

2. el araç satışı için ekspertiz raporu yönetmelikte belirtildiği üzere; bakanlık ya da bakanlık tarafından belirlenen kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu tarafından yetkilendirilen kişilerden alınmalıdır.

2017 İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik metni

2017 İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik metni için bu bağlantıya tıklayınız.


Kaçırma!

Unutulan Banka Hesabı Sorgulama 2019 listeler

Bankada Unutulan Paralar 2019 – Sorgulama ve Geri Alma

Kişilere ve kurumlara ait banka hesaplarında belli bir süre hareket olmayınca bu hesaplar Türkiye Bankalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir