Anasayfa / Kartlar / Hesap Numarası, Müşteri Numarası, Şube Kodu ve Ek Hesap Numarası Nedir? Bu Numaralar Kartların Üstünde Yazar Mı?

Hesap Numarası, Müşteri Numarası, Şube Kodu ve Ek Hesap Numarası Nedir? Bu Numaralar Kartların Üstünde Yazar Mı?


Günümüzde kredi kartı veya banka kartı kullanmayan yoktur. Kredi kartı ya da banka kartı ile yapacağınız bazı işlemlerde kredi kartı hesap numarası, kredi kartı müşteri numarası, banka kartı hesap numarası, banka kartı müşteri numarası, şube kodu, ek hesap numarası bilinmelidir. Bu yazımızda kredi kartı hesap numarası ya da diğer adıyla kredi kartı müşteri numarası; banka kartı hesap numarası, banka kartı müşteri numarası, şube kodu, ek hesap numarası nasıl öğrenilir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Kredi kartı ve banka kartı hesap numarası kartın neresindedir? Banka kartı müşteri numarası kartın neresindedir? Şube kodu kartın neresindedir? Ek hesap numarası kartın neresindedir?

Şunu belirtelim ki kartların ön yüzünde yazan 16 haneli kodun (kart numarası) müşteri veya hesap numarası ile alakası yoktur. Ayrıca her banka size verdiği kartların üzerine hesap numarası veya müşteri numarası yazmıyor.  Ancak bazı bankalar banka kartlarının ön yüzüne banka hesap numarası ya da banka müşteri numarası yazıyorlar. Bazı banka kartlarında kart kodunun altında ve isminizin yazıldığı alanın üstünde küçük puntolarla 16 haneli bir numara daha yazar. Bu numara bazı kartlarda isminizin üstünde de yer alabiliyor. Bu numaranın ilk 4 hanesi şube kodu olarak adlandırılır. Bu numaranın şube kodundan sonra gelen 12 hanesi ise banka hesap numarası olarak adlandırılır. 12 hanelik banka hesap numarasının ilk 8 hanesi ise müşteri numarası olarak adlandırılır. Bu numaranın son 4 hanesi ise ek hesap numarası olarak adlandırılır. Kartınızın üzerinde yukarıda belirttiğimiz gibi bir hesap numarası vs yoksa müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerinden bilgilerinizi hemen öğrenebilirsiniz. Tüm bankaların müşteri hizmetleri numaraları için tıklayınız.


Bir bankadan kredi kartı alabilmek için o bankada herhangi bir hesap açmanız isteniyor. Yani kredi kartı sahipleri aynı zamanda banka hesabı da açtırmış oluyor. Bu sebeple kredi kartlarının çoğu aynı zamanda banka kartı olarak da kullanılabiliyor.


Kaçırma!

2019 Yılı Asgari Kredi Kartı Borcu Ödeme Oranları Değişti.

2019 Yılı Asgari Kredi Kartı Borcu Ödeme Oranları Değişti.

Hemen hemen herkesin gerek nakit sıkıntısında gerekse taksitlendirmede kullandığı kredi kartları, hayatımızın vazgeçilmezleri arasında girmiştir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir