Anasayfa / Genel / Evini Yenilemek İsteyene Faizsiz Kentsel Dönüşüm Kredisi Verilecek
yeni kentsel dönüşüm yasası

Evini Yenilemek İsteyene Faizsiz Kentsel Dönüşüm Kredisi Verilecek


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kentsel dönüşüm kapsamında kendi evini yenilemek isteyen vatandaşlara faizsiz kentsel dönüşüm kredisi verileceğini açıkladı. Bu vatandaşlar aynı zamanda kredi vergilerinden de muaf olacaklar.

Türkiye’nin büyük bir kısmı deprem riski altında olduğu için yakın zaman içinde depreme yönelik tedbirleri içeren yeni bir Kentsel Dönüşüm Yasası çıkarılacak.  Bu yasanın içeriğinde kentsel dönüşüm alanlarında ev sahibi olan ve bu kapsamda evlerini yenilemek isteyen vatandaşlara faizsiz kentsel dönüşüm kredisi verilecek. Faiz kentsel dönüşüm kredisi finansmanını İller Bankası sağlayacak. İller Bankası bir kentsel dönüşüm finansörüne evrilecek. Bakanlığa ait 21 tesis elden çıkarılacak. Böylelikle 2 milyar TL civarında bir gelir elde edilecek. Bu gelir kentsel dönüşüm için harcanacak. Peki, Yeni Kentsel Dönüşüm Yasası neleri içeriyor?


Yeni Kentsel Dönüşüm Yasası neleri içeriyor?

Yeni Kentsel Dönüşüm Yasası’na göre senede 500 bin bağımsız birimin yenilenmesi planlanıyor. Planlanan bu sayının 200 bini İstanbul’da yer alıyor. 1999’dan sonra inşa edilen yapılar güvenli olarak varsayılacak. Bu tarihten önce yapılan 7 milyon 500 bin bina riskli olarak kabul ediliyor. Tespit edilen bu binaların Yeni Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında 2030 yılına kadar yıkılıp tekrar inşa edilmesi hedefleniyor. Peki, Yeni Kentsel Dönüşüm Yasası Kapsamında Vatandaşa Hangi Destekler Verilecek?

Yeni Kentsel Dönüşüm Yasası Kapsamında Vatandaşa Hangi Destekler Verilecek?

Yeni Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında vatandaşa öncelikle faizsiz kredi desteği verilecek. Bankalardan kentsel dönüşüm kredisi kullanan vatandaş, bankanın uyguladığı faizi ödemeyip sadece ana parayı ödeyecek. Bankanın uyguladığı faizi bakanlığın karşılayacağı söyleniyor. Kentsel dönüşüm kapsamında evi yıkılan vatandaşa kira yardımı da yapılmaya devam edecek. Şu an vatandaşa 36 aya kadar 900 TL’ye kadar kira yardımı yapılıyor. Bakan Özhaseki’nin ifadesine göre bankalar vatandaştan bir miktar kredi masrafı talep edebilir. Bunun haricinde vatandaşa birçok konuda kolaylık sağlanacağı belirtiliyor. Bekleyip göreceğiz…Kaçırma!

Unutulan Banka Hesabı Sorgulama 2019 listeler

Bankada Unutulan Paralar 2019 – Sorgulama ve Geri Alma

Kişilere ve kurumlara ait banka hesaplarında belli bir süre hareket olmayınca bu hesaplar Türkiye Bankalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir