Anasayfa / Bankalar / Enflasyona dayalı faiz nedir? Nasıl hesaplanır?
Enflasyona dayalı faiz nedir? Nasıl hesaplanır?
Enflasyona dayalı faiz nedir? Nasıl hesaplanır?

Enflasyona dayalı faiz nedir? Nasıl hesaplanır?


ENFLASYONA ENDEKSLİ VADELİ HESAP NEDİR?

Ülkemizde yatırım denince aklımıza bir çok farklı yatırım aracı gelmektedir.  Altın , Borsa ,Hisse Senedi , Devlet Tahvili , Repo,  FOREX , Yatırım Fonu diğer adıyla Likit Fon , Dövize Yatırım , Swap , Forward   ve Vadeli  Mevduat hesabı. Birikimi olanlar  riskli , az riskli yada risksiz seçenekleri olan bu yatırım araçlarına yönelerek daha fazla getiri sağlamak isterler . Her kesimden insana hitap edecek şekilde çeşitliliği olan bu yatırım araçları içinde ülkemizde en çok tercih edilenlerden birisi de Mevduat Hesaplarıdır .

             Mevduat hesapları önceden belirlenen bir vade ve faiz oranı ile bağlanan, vade sonunda ise anapara üzerinden  hesaplanan faiz ve vadeye göre  faiz getirisi veren yatırım ürünüdür. Türk Lirası  yada  Döviz cinsinden açılacak olan vadeli mevduat hesapları en garantili yatırım araçlarından biridir. Çünkü yatırılan para olan anaparadan bir kayıp yaşanmaz .


           Ülkemizde döviz kurlarında yaşanan aşağı ve yukarı yönlü hareketlilik  ve altın gibi yatırım araçlarındaki dalgalanmalardan dolayı birikimi olanlar mevduat ürünlerine daha fazla  yönelmiştir. Bankalar ise vadeli mevduat ürünleri için  yeni  ürünler ve kampanyalar  çıkarmaya başlamıştır. Şu an için  sadece kamu bankaları olan ZİRAAT BANKASI , VAKIFBANK ve HALKBANK ve birkaç özel banka tarafından piyasa sunulan  yeni mevduat ürünü ENFLASYONA ENDEKSLİ KAZANDIRAN VADELİ HESAP ürünüdür.  Enflasyona endeksli kazandıran hesap  bir vadeli mevduat kampanyası olup  ,  vadeli hesap açmak isteyen müşterilere enflasyondan etkilenmeden  garantili yüksek getiri  sağlama imkanı sunar. Ayrıca da  ileriye dönük enflasyon koruması sağlar.

Peki bu enflasyona endeksli vadeli hesap tam olarak nedir? Şartları var mıdır , kimleri kapsamaktadır . Bu  yazımızda enflasyona endeksli kazandıran mevduat hesapları hakkında detaylı tüm bilgiye ulaşabilirsiniz.


 • Enflasyona endeksli vadeli hesap ürünü vadesi  92 -370 gün aralığında açılabilmektedir. Vadeli hesap açılışında müşterilere sabit  getirili  Mevduat faiz oranı  ve   ilave faiz oranı  taahhüt edilir.
 • Sabit faiz oranı ve ilave faiz oranı açılacak mevduatın tutarına ve vade süresine göre değişmekte olup ,taahhüt edilen ilave faizler  vade  arttıkçe   +2 den başlayıp , +5 puana kadar çıkmaktadır.
 • Vade sonunda,   taahhüt edilen faiz oranı,    en son açıklanan yıllık enflasyona eklenecek ilave faiz oranı ile oluşan (TÜFE endeksi yıllık değişim oranı +   ilave oran) değer ile karşılaştırılacaktır.
 • Karşılaştırma sonucunda yüksek olan faiz oranı ile hesaba faiz işletilecektir.  Böylece müşteriler  Türk Lirası yatırımlarında garantili yüksek getiri sağlama ve enflasyondan etkilenmeme imkânı sağlayabilecektir .
 • Enflasyona dayalı faiz nedir? Nasıl hesaplanır?
  Enflasyona dayalı faiz nedir? Nasıl hesaplanır?

Daha net anlaşılması için bir örnekle  ENFLASYONA ENDEKSLİ KAZANDIRAN VADELİ ürününü açıklayalım .

 

Örnek 1 :     01.01.2019 tarihinde  92 gün vadeli  100.000 TL  bakiyeli olarak  ENFLASYONA ENDEKSLİ VADELİ HESAP açılmak istensin .

92 gün vade için bankanın vermiş olduğu sabit faiz oranı  % 20  olsun , yıllık TÜFE oranına eklenmek üzere %2,00 ilave faiz oranı taahhüt edilsin .

Vade sonu geldiğinde ( 03.04.2019 tarihinde ) taahhüt edilen  faiz oranları karşılaştırılacaktır.

v  İlk faiz oranı vade başında taahhüt edilen sabit faiz oranı olan %20,00’dir.

v  İkinci faiz oranı ise vade tarihinden bir gün önce (02.04.2019)  açıklanan güncel TÜFE oranı ile vade başında taahhüt edilen ilave faiz oranının (%2,00) toplamı olacaktır. TÜFE’nin ilgili dönemde %19,73 olduğu varsayımı altında ikinci faiz oranı %19,73+%2,00=%21,73 olacaktır.

v  Bu iki orandan yüksek olan vade sonunda (03.04.2019 tarihinde) hesaba işletilecektir. Yani hesaba işleyen faiz oranı TÜFE’ye endeksli faiz oranı olan %21,73 olacaktır.

v  Müşteri sabit faiz oranı olan  %20 den   %1,73  daha fazla oran olarak enflasyon korumalı mevduat getirisi edinecektir

Örnek 2 :  01.01.2019 tarihinde 366 gün vadeli  100.000.-TL bakiyeli ENFLASYONA ENDEKSLİ VADELİ HESAP  açılmak istensin ..

366  gün vade için bankanın vermiş olduğu sabit faiz oranı  % 21,00  olsun , yıllık TÜFE oranına eklenmek üzere %4,00 ilave faiz oranı taahhüt edilsin .

Vade sonu geldiğinde ( 02.01.2020 ) taahhüt edilen  faiz oranları karşılaştırılacaktır.

 

 •  İlk faiz oranı vade başında taahhüt edilen sabit faiz oranı olan %21,00 ‘ dir.
 •  İkinci faiz oranı ise vade tarihinden bir gün önce (01.01.2020 )  açıklanan güncel TÜFE oranı ile vade başında taahhüt edilen ilave faiz oranının (%4,00) toplamı olacaktır. TÜFE’nin ilgili dönemde %18,20  olduğu varsayımı altında ikinci faiz oranı %18,45  +%4 ,00=%22,45  olacaktır.
 • Bu iki orandan yüksek olan vade sonunda (02.01.2020  tarihinde) hesaba işletilecektir. Yani hesaba işleyen faiz oranı TÜFE’ye endeksli faiz oranı olan %22,45  olacaktır .
 • Müşteri sabit faiz oranı olan  %21 den   %1,45  daha fazla oran olarak enflasyon korumalı mevduat getirisi edinecektir

     ENFLASYONA ENDEKSLİ KAZANDIRAN VADELİ HESAPLAR HANGİ PARA BİRİMLERİNDEN AÇILMAKTADIR ?

         Şu an  sadece  3 kamu bankası ve birkaç özel banka  tarafından uygulanan bu kampanya Cumhurbaşkanı Kararı ve T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresinin Başkanlığının da desteğiyle sürdürülmektedir . Döviz hesaplarından Türk Lirası hesaplara dönüşleri hızlandırmak  amacıyla hazırlanan bu ürün sadece  TL hesapları kapsamaktadır . Enflasyona endeksli vadeli hesaplar  sadece TL  olarak açılabilmektedir.

ENFLASYONA ENDEKSLİ KAZANDIRAN HESAP ÜRÜNÜNDEN KİMLER FAYDALANABİLMEKTEDİR?

         Enflasyona Endeksli Vadeli hesap ürünü  bireysel müşteriler  ile ticari faaliyeti olan gerçek müşteriler , KOBİLER  ve ticari müşterilere açılabilmektedir.

 • Enflasyona Endeksli Kazandıran Vadeli Hesaplarda Stopaj Vergisi Alınmamaktadır.

     Normal mevduat hesapları için ;    TL açılacak vadeli hesaplarda  6 aya kadar olan  vadelerde %15  ,  6 aydan 1 yıla kadar olan ( 1 yıl dahil ) vadeler için %12  , 1 yıldan uzun TL vadeli hesaplar için %10  mevduat stopaj vergisi alınmaktadır. Döviz hesaplarında ise  1 yıla kadar ( 1 yıl dahil )  olan vadelerde %20 , 1 yıldan uzun Döviz mevduat hesapları için %18 mevduat stopaj vergisi kesintisi yapılmaktadır.

    01.05.2019 tarih ve 30761 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, 1015 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ve 21.05.2019 tarihli T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın konuya ilişkin yazısına istinaden; 01.05.2019 tarihi itibariyle 1 yıldan uzun vadeli açılacak olan tüm Enflasyona Endeksli Kazandıran Hesap ve TL’ye Dönüş Hesapları için stopaj oranı  %0,00 olarak belirlenmiştir.

      Sadece 1 yıldan uzun  ENFLASYONA ENDEKSLİ KAZANDIRAN VADELİ MEVDUAT HESAP açılışlarında  stopaj vergi kesintisi yapılmamaktadır. Normal olarak açılan vadeli hesaplarda ise stopaj vergi kesintisi alınmaya devam etmektedir.


Kaçırma!

Bankaların Müşteri Hizmetleri Numaraları

Tüm Bankaların Müşteri Hizmetleri Numaraları (Banka Numaraları)

Günümüzde insanlar bankalarla birçok işlem gerçekleştiriyor. Para yatırma, para çekme, havale yapma, EFT yapma, kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir