Anasayfa / Genel / Emekli Maaşları Düzenleme 2017
Terimi kaldır: emekli maaşlarının tek şekilde hesaplanması emekli maaşlarının tek şekilde hesaplanması

Emekli Maaşları Düzenleme 2017


Emekli vatandaşların maaşları çeşitli durumlardan dolayı farklılık gösteriyor. Emekli olunan kuruma ve emekli olma zamanına göre maaşlar arasında ciddi farklar oluyor. 2017 yılında emekli maaşlarının hesaplanmasının tek şekilde yapılacağı söyleniyor.

Peki, emekli maaşı hesabı tek şekilde yapılırsa bunun nasıl sonuçları olacak?

2008 yılı öncesinde emekli maaşı hesaplaması kişinin emekli olduğu kuruma (SSK ve BAĞ-KUR) göre yapılmaktaydı. 2008 yılında SSK ve BAĞ-KUR gibi oluşumlar SGK adı altında birleşti. Bununla birlikte emekli olunan döneme ilişkin maaşlarda ciddi farklar oluşmaya başladı. Şöyle ki ; 2000 yılından önce emekli olan kişilerin maaşları ile 2000’den sonra emekli olan kişilerin maaşları arasındaki fark sorun teşkil etmeye devam ediyor. 2000 senesinden önce emekli olan bir kişinin taban maaşı (en düşük maaş) 1389 TL olarak hesaplanırken, 2000 yılından sonra emekli olan bir kişinin taban maaşı 860 TL’dir. 2008 yılından sonra emekli olan kişilerin durumu daha da kötü görünüyor. Çünkü 2008 sonrası hizmet günü ne kadar artarsa emekli maaşı o kadar düşük hesaplanıyor.


Tüm bu problemlerin, emekli maaşlarının tek şekilde hesaplanması ile aşılması bekleniyor. Emekli maaşlarının tek şekilde hesaplanması ile maaşların arasındaki 500 TL’yi bulan fark azalmış olacak. Bu şekilde mağdur olan emekliler için bir çözüm gelmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili TÜED (Türkiye Emekli Derneği) başkanı Kazım Ergün’ün açıklaması şöyle:

”Bu sistem yerine bütün dönemleri kapsayan ve kendi içinde eşitliği sağlayan tek bir emekli aylığı hesaplanma sistemi getirilmeli. Mesela, 2000 sonrası emekli olanların alt sınır aylık bağlama oranı  %35‘ten %60‘a yükseltilirse, güncellenme katsayısı olarak büyüme oranının da %100‘ü dikkate alınırsa emekli aylıklarında yaklaşık 300 TL artış olacak. 2000 yılı öncesi emekli olanların alt sınır emekli aylığı 1389 TL iken, 2000 yılı sonrası çalışmaları karşılığı olarak bağlanan emekli aylığı alt sınırı 860 TL. 2000 öncesi ve sonrası arasında denge olması için taleplerimiz dikkate alındığında 2000 yılı sonrası alt sınır emekli maaşı 1160 TL’ye yükselecektir.”Kaçırma!

Unutulan Banka Hesabı Sorgulama 2019 listeler

Bankada Unutulan Paralar 2019 – Sorgulama ve Geri Alma

Kişilere ve kurumlara ait banka hesaplarında belli bir süre hareket olmayınca bu hesaplar Türkiye Bankalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir