Anasayfa / Genel / E Devlet Veraset İlamı Sorgulama (Miras Sorgulama 2019)
E Devlet Kapısından Miras Sorgulama
E Devlet Kapısından Miras Sorgulama

E Devlet Veraset İlamı Sorgulama (Miras Sorgulama 2019)


Yapılan güncellemeyle birlikte e devlet kapısı üzerinden miras sorgulama işlemi yapılabiliyor. Bu yazımızda internetten miras sorgulama işleminin nasıl yapacağınızı anlatmaya çalıştım.

E Devlet Kapısı Miras Sorgulama İşlemi

Veraset ilamı; diğer adıyla miras sorgulama işlemi için öncelikle e devlet şifresi edinmeniz gerekiyor. E devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine gidip kimliğinizi gişe görevlisine vererek 2 TL’lik işlem ücreti karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Ptt şubelerine gitmeden internet üzerinden şifre almak isterseniz Ptt’ye Gitmeden E Devlet Şifresi Nasıl alınır? başlıklı yazımıza tıklayıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Peki, e devletten miras sorgulama işlemi nasıl yapılır?


Miras Sorgulama

Miras sorgulama işlemi yapmak için öncelikle e-devlet kapısına şifreniz ve T.C kimlik numaranızı kullanarak giriş yapmanız gerekiyor. E devlet kapısı güvenli giriş sayfasına ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

UYARI: Arama motorları üzerinden e devlet kapısına giriş yaparken; girdiğiniz sayfanın gerçek olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Dolandırıcılar sahte sayfalar tasarlayarak bilgilerinizi ele geçirmeye çalışabilirler. Devlet kurumlarının web site uzantıları genelde gov.tr şeklindedir. Ayrıca adresin https (güvenlik protokolü) şeklinde başlaması da bilgilerinizin korunduğunu gösterir. Giriş yaptığınız e devlet kapısı sayfası adresinin; aşağıdaki resimde okla gösterildiği gibi olmasına dikkat edin.


E devlet giriş ekranı
E devlet giriş adresi

Yukarıdaki sayfa üzerinden e devlet kapısına giriş yaptıktan sonra karşınıza bir arama ekranı gelecektir. Bu ekranın ortasındaki arama butonuna ”miras” yazar yazmaz karşınıza Veraset İlamı Sorgulama (Adalet Bakanlığı) seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneğe tıkladığınızda açılacak olan ekranda, size miras bıraktığını düşündüğünüz kişinin T.C kimlik numarasını girmeniz gereken bir bölüm çıkacaktır. İlgili kişiye ait kimlik numarasını girdikten sonra alt kısımda bulunan sorgula butonuna tıklarsanız, adınıza bırakılan veraset kayıtlarının listesini görebilirsiniz. İlgili kişi tarafından tarafınıza bırakılmış bir mal varlığı yoksa miras sorgulama sonucunuz  ”Kayıt bulunamadı” şeklinde görüntülenecektir. Veraset ilamı sorgulama ekranı altta verilen görseldeki gibidir.

Miras Sorgulama Sayfası
Miras Sorgulama Sayfası

Kaçırma!

Unutulan Banka Hesabı Sorgulama 2019 listeler

Bankada Unutulan Paralar 2019 – Sorgulama ve Geri Alma

Kişilere ve kurumlara ait banka hesaplarında belli bir süre hareket olmayınca bu hesaplar Türkiye Bankalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir