Anasayfa / Krediler / Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar (2018 Güncel Liste)

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar (2018 Güncel Liste)


Dosya masrafsız kredi; kredi kullanımından dolayı bankaların müşterilerinden aldığı kredi tahsis ücretinden muaf olan kredilere denir. Bazı bankalar, kredi verdiği müşterilerinden dosya masrafı almıyor. Ancak dosya masrafsız kredi kampanyalarının faiz oranları standart kredilere oranla genelde daha fazla oluyor. Yani bankalar, kredi kapsamında dosya masrafı almasa da kredinin faiz oranını arttırıyor ve müşterinin ödeyeceği kredi maliyetini, standart kredi maliyetinden bile fazla yapmış oluyor. Bu yazımızda Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar hakkında bir araştırma yaptık. Ayrıntılar için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Dosya Masrafsız İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Listesi

Banka AdıKampanya AdıDosya Masrafı (Tahsis Ücreti)Faiz OranıBaşvuru Kanalı
Ziraat BankasıMasrafsız Tüketici KredisiYok%1,34Hızlı Kredi Başvurusu Yap
Halk BankasıMasrafsız İhtiyaç KredisiYok%1,35Hızlı Kredi Başvurusu Yap
Enpara.comAnında KrediYok%1,42 ile %1,48 arasındaİnternetten Hızlı Kredi Başvurusu yap
CEPTETEBOnline İhtiyaç KredisiYok%1,39 ile %1,49 arasındaİnternetten Hızlı Kredi Başvurusu yap
ŞekerbankMasrafsız İhtiyaç KredisiYok%1,55 ile %1,75 arasındaHızlı Kredi Başvurusu Yap
FibabankaMasrafsız İhtiyaç KredisiYok%1,59 ile %1,79 arasındaHızlı Kredi Başvurusu Yap

Dosya masrafına yani kredi tahsis ücretine ilgili yönetmelik ile yasal dayanak sağlandığından, tüketiciler bu ücreti bankalardan geri alamıyor. Ancak yönetmelikte bankaların müşterilerden alabileceği kredi tahsis ücreti oranına bir üst sınır getirildi. Bu üst sınır kullandığınız kredi tutarının %0,5’idir. Yani bankalar verdiği krediler için müşterilerinden, kredi tutarının binde beşinden fazla kredi tahsis ücreti alamazlar.


Dosya masrafsız ihtiyaç kredisi mi, standart ihtiyaç kredisi mi kullanmalıyım?

İhtiyaç kredisi kampanyalarında yaptığımız karşılaştırmalar sonucunda; dosya masrafsız kredi maliyetinin, standart kredi maliyetine oranla daha masraflı olduğunu gördük. Bu cümleden çıkarılacak sonuç ”Dosya Masrafsız Kredi” teriminin tamamen müşterilerin ilgisini çekme amacıyla kullanıldığıdır. Tüketiciler ”masrafsız” kelimesini görünce; bu kredi kampanyalarının daha az maliyetli olduğunu düşünüyorlar. Bu kesinlikle yanlış bir kanıdır. Aşağıdaki tabloda bir bankaya ait olan dosya masrafsız ihtiyaç kredisi ve standart ihtiyaç kredisi maliyetlerini karşılaştırdık. Gelin birlikte inceleyelim:

Kullanılan Kredi Miktarı Kredi Vadesi Dosya Masrafı Müşterinin Geri Ödeyeceği Toplam Kredi Tutarı
10.000 TL48 Ay 52,5 TL 18.169 TL
10.000 TL48 Ay YOK 18.507 TL

Yukarıdaki tabloda aynı bankadan kullanacağınız dosya masrafsız ve standart ihtiyaç kredisi maliyetlerini karşılaştırdık. Yaptığımız karşılaştırmaya göre dosya masrafsız olarak kullanacağınız kredi için vade sonunda ödeyeceğiniz toplam taksit tutarı 18.507 TL; standart ihtiyaç kredisi (dosya masrafı var) kapsamında kullanacağınız kredi için vade sonunda ödeyeceğiniz toplam taksit tutarı ise 18.169 TL’dir. Örnekte açıkça görünüyor ki; dosya masrafsız kredinin maliyeti, standart kredinin maliyetinden 338 TL fazladır.


Kredi kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey; size yansıtılan toplam kredi maliyetidir. Toplam kredi maliyeti kullandığınız kredi için bankaya ödeyeceğiniz tutarı gösterir. Bu tutara bütün kredi masrafları eklenmiştir. Kredi kampanyalarını incelerken dosya masrafı ve kredi faiz oranı gibi kriterlerin yanında diğer masraflara da bakmalısınız. Bu iki kriter sizi yanıltabilir.


Kaçırma!

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Corona Virüs Kredisi

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Nasıl Başvurulur?

İçindekiler1 BİREYSEL TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ NEDİR?1.1 TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ ŞARTLARI NELERDİR?1.2 BİREYSEL TEMEL …

3 yorumlar

  1. Avatar

    Merhabalar ziraat bankasından kredi almıştım dosya mafrafı ödedim o parayı tekrardan alabilir miyim?

    • Avatar

      Merhaba.3 Ekim 2014 tarihinde kredi dosya masrafına yasal dayanak getirildi. Bu tarihten sonra kullandığınız krediler için ödediğiniz dosya masraflarını geri alamazsınız. İlgili yönetmeliği incelemek isterseniz, yazıdaki ilk tablonun hemen altındaki ”ilgili yönetmelik” sekmesine tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir