Anasayfa / Krediler / Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar (2018 Güncel Liste)

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar (2018 Güncel Liste)


Dosya masrafsız kredi; kredi kullanımından dolayı bankaların müşterilerinden aldığı kredi tahsis ücretinden muaf olan kredilere denir. Bazı bankalar, kredi verdiği müşterilerinden dosya masrafı almıyor. Ancak dosya masrafsız kredi kampanyalarının faiz oranları standart kredilere oranla genelde daha fazla oluyor. Yani bankalar, kredi kapsamında dosya masrafı almasa da kredinin faiz oranını arttırıyor ve müşterinin ödeyeceği kredi maliyetini, standart kredi maliyetinden bile fazla yapmış oluyor. Bu yazımızda Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar hakkında bir araştırma yaptık. Ayrıntılar için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Dosya Masrafsız İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Listesi

Banka Adı Kampanya Adı Dosya Masrafı (Tahsis Ücreti) Faiz Oranı Başvuru Kanalı
Ziraat Bankası Masrafsız Tüketici Kredisi Yok %1,34 Hızlı Kredi Başvurusu Yap
Halk Bankası Masrafsız İhtiyaç Kredisi Yok %1,35 Hızlı Kredi Başvurusu Yap
Enpara.com Anında Kredi Yok %1,42 ile %1,48 arasında İnternetten Hızlı Kredi Başvurusu yap
CEPTETEB Online İhtiyaç Kredisi Yok %1,39 ile %1,49 arasında İnternetten Hızlı Kredi Başvurusu yap
Şekerbank Masrafsız İhtiyaç Kredisi Yok %1,55 ile %1,75 arasında Hızlı Kredi Başvurusu Yap
Fibabanka Masrafsız İhtiyaç Kredisi Yok %1,59 ile %1,79 arasında Hızlı Kredi Başvurusu Yap

Dosya masrafına yani kredi tahsis ücretine ilgili yönetmelik ile yasal dayanak sağlandığından, tüketiciler bu ücreti bankalardan geri alamıyor. Ancak yönetmelikte bankaların müşterilerden alabileceği kredi tahsis ücreti oranına bir üst sınır getirildi. Bu üst sınır kullandığınız kredi tutarının %0,5’idir. Yani bankalar verdiği krediler için müşterilerinden, kredi tutarının binde beşinden fazla kredi tahsis ücreti alamazlar.


Dosya masrafsız ihtiyaç kredisi mi, standart ihtiyaç kredisi mi kullanmalıyım?

İhtiyaç kredisi kampanyalarında yaptığımız karşılaştırmalar sonucunda; dosya masrafsız kredi maliyetinin, standart kredi maliyetine oranla daha masraflı olduğunu gördük. Bu cümleden çıkarılacak sonuç ”Dosya Masrafsız Kredi” teriminin tamamen müşterilerin ilgisini çekme amacıyla kullanıldığıdır. Tüketiciler ”masrafsız” kelimesini görünce; bu kredi kampanyalarının daha az maliyetli olduğunu düşünüyorlar. Bu kesinlikle yanlış bir kanıdır. Aşağıdaki tabloda bir bankaya ait olan dosya masrafsız ihtiyaç kredisi ve standart ihtiyaç kredisi maliyetlerini karşılaştırdık. Gelin birlikte inceleyelim:

Kullanılan Kredi Miktarı  Kredi Vadesi  Dosya Masrafı  Müşterinin Geri Ödeyeceği Toplam Kredi Tutarı
10.000 TL 48 Ay  52,5 TL  18.169 TL
10.000 TL 48 Ay  YOK  18.507 TL

Yukarıdaki tabloda aynı bankadan kullanacağınız dosya masrafsız ve standart ihtiyaç kredisi maliyetlerini karşılaştırdık. Yaptığımız karşılaştırmaya göre dosya masrafsız olarak kullanacağınız kredi için vade sonunda ödeyeceğiniz toplam taksit tutarı 18.507 TL; standart ihtiyaç kredisi (dosya masrafı var) kapsamında kullanacağınız kredi için vade sonunda ödeyeceğiniz toplam taksit tutarı ise 18.169 TL’dir. Örnekte açıkça görünüyor ki; dosya masrafsız kredinin maliyeti, standart kredinin maliyetinden 338 TL fazladır.


Kredi kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey; size yansıtılan toplam kredi maliyetidir. Toplam kredi maliyeti kullandığınız kredi için bankaya ödeyeceğiniz tutarı gösterir. Bu tutara bütün kredi masrafları eklenmiştir. Kredi kampanyalarını incelerken dosya masrafı ve kredi faiz oranı gibi kriterlerin yanında diğer masraflara da bakmalısınız. Bu iki kriter sizi yanıltabilir.


Kaçırma!

Bedelli Askerlik İhtiyaç Kredisi

QNB Finansbank Bedelli Askerlik Kredisi (3 Ay Ertelemeli)

Finansbank bedelli askerlik yapmak için paraya ihtiyacı olanlara 3 ay ödeme ertelemeli ihtiyaç kredisi veriyor. …

3 yorumlar

  1. Merhabalar ziraat bankasından kredi almıştım dosya mafrafı ödedim o parayı tekrardan alabilir miyim?

    • Merhaba.3 Ekim 2014 tarihinde kredi dosya masrafına yasal dayanak getirildi. Bu tarihten sonra kullandığınız krediler için ödediğiniz dosya masraflarını geri alamazsınız. İlgili yönetmeliği incelemek isterseniz, yazıdaki ilk tablonun hemen altındaki ”ilgili yönetmelik” sekmesine tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir