Anasayfa / Krediler / 2019’da Devlet Destekli Evlilik Kredisi Var Mı? Çeyiz Hesabı Nedir?
Devlet Destekli Evlilik Kredisi
Devlet Destekli Çeyiz Hesabı 2018

2019’da Devlet Destekli Evlilik Kredisi Var Mı? Çeyiz Hesabı Nedir?


Birçok sitede devlet destekli evlilik kredisi veren bankalar hakkında bilgiler görüyoruz. Ancak bankalarla görüştüğümüzde bu bilgilerin doğruyu yansıtmadığını anlıyoruz. Çünkü 2019 yılında devlet destekli olarak evlilik kredisi veren bir banka bulunmuyor. Bankalar standart ihtiyaç kredisi faiz oranlarıyla çiftlere ihtiyaç kredisi verebiliyor. Bunun için ”devlet destekli faizsiz evlilik kredisi” gibi başlıklara kesinlikle inanmayınız.

Bu yazıda evlilik kredisi kavramını açıkladık. Ayrıca devletin yeni evlenen çiftlere verdiği desteklerden biri olan Çeyiz Hesabı hakkında da bilgi verdik. Sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.


Evlilik Kredisi Nedir?

Aslında evlilik kredisi terimi dikkat çekme amaçlı olarak kullanılıyor. Evlilik kredisi diye adlandırılan kampanyalar standart ihtiyaç kredi kampanyalarının aynısı. Bu adla verilen kredilere devlet tarafından herhangi bir destek de verilmiyor. Devletin evlenmek isteyen çiftlere bankalar üzerinden verdiği tek destek ”Çeyiz Hesabı”dır.

Devlet destekli çeyiz hesabı nedir?

Çeyiz hesabı; belirlenmiş şartlara uyan ve evlenmek isteyen çiftlere bankalar aracılığı ile verilen bir destektir. Bu destek, çeyiz hesabı adıyla açılan bir hesap üzerinden verilir. Bu ana başlık altında çeyiz hesabı açma şartları, çeyiz hesabı devlet desteği tutarı ve ”Çeyiz Hesabı Devlet Katkısına Dair Yönetmelik” hakkında bilgi verdik. Ayrıntılar aşağıda:


Çeyiz Hesabı Açma Şartları 2019

Çeyiz hesabı açabilmek ve devlet katkısından faydalanabilmek için aşağıdaki şartları sağlamak gerekir:

 • 24 yaşını doldurmamış olmak.
 • Daha önce evlenmemiş olmak
 • Türk Vatandaşlığı Kanununun 28. maddesindeki kapsamda olmak. İlgili maddenin içeriği şöyle:

”MADDE 28 – (1) Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve kendileri ile birlikte işlem gören çocukları; millî güvenliğe ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü, seçme ve seçilme, kamu görevlerine girme ve muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları dışında, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabi olmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler.”

18 yaşından küçüklere çeyiz hesabı açılır mı?

Reşit olmayanlara velileri ya da vasileri aracılığıyla çeyiz hesabı açılmaktadır. İlgili yönetmeliğin 4. maddesinin 6. bendinde bu durum açıkça belirtilmiştir.

Çeyiz Hesabı Kapsamın Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Çeyiz hesabı desteğini alabilmek için kişinin 24 yaşını doldurmadan bu hesabı açması ve 27 yaşını doldurmadan da evlenmesi gerekir.Çeyiz hesabı açan kişinin en az 3 yıl boyunca bu hesaba para yatırması gerekir. Çeyiz hesabı sadece TL cinsinden açılabilir. Yönetmelikte çeyiz hesabına yatırılması gereken tutarlar şöyle açıklanmıştır:

 • MADDE 5- (1) Çeyiz hesabına ilişkin ödemeler düzenli ödeme şeklinde yapılır.
  (2) Düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 100 Türk Lirası, üst sınır 1.000 Türk Lirasıdır.
  Ödemelerin üç aylık ödeme planına göre yapılması durumunda aylık alt ve üst sınırların üç katı
  geçerlidir. Düzenli ödemeler, alt ve üst sınırlar dâhilinde kalınmak kaydıyla, farklı tutarlarda
  yapılabilir. Katılımcılar ilgili ay veya üç aylık dönem içerisinde toplamda üst sınırı geçmeyecek
  şekilde birden fazla ödeme yapabilir. Sözleşme dâhilinde yapılan ödemeler toplamı alt sınıra
  ulaştığı veya alt sınırı geçtiği durumda katılımcı ilgili ay veya üç aylık dönem için düzenli
  ödemesini tamamlamış sayılır.
 • Çeyiz hesabının ilk açıldığı anda yukarıdaki 1000 TL’lik üst sınır geçerli olmaz. Hesabın açıldığı tarihte hesaba bir kereye mahsus olarak ve 15.000 TL üst sınır olmak üzere para yatırılabilir.
 • Çeyiz hesabına düzenli şekilde para yatırılması gerekir. Aylık olarak para yatırma seçeneğini seçen hesap sahibi, hesaba üç dönemden fazla süre para yatırmazsa çeyiz hesabı iptal edilir.
 • 3 ayda bir olmak suretiyle çeyiz hesabına para yatırmayı seçen hesap sahibi, hesaba bir dönemden daha fazla süre para yatırmazsa çeyiz hesabı iptal edilir.
 • İptal edilen çeyiz hesabı standart TL mevduat hesabına çevrilecektir.

Çeyiz Hesabından Para Çekilirse Ne Olur?

Bir dönem içinde çeyiz hesabından en çok iki kere para çekilebilir. Para çekme hakkı kullanıldığında hesapta kalan tutar, o döneme kadar yatırılması gereken çeyiz hesabı asgari tutarından az olmamalıdır. Aksi taktirde çeyiz hesabı iptal edilecektir.

Devlet Çeyiz Hesabına Ne Kadar Katkı Yapar? (2019)

Devletin çeyiz hesabına katkı yapabilmesi için hesabı açan kişinin bazı şartları yerine getirmiş olması gerekir. Devletin çeyiz hesabına katkı yapma şartları şunlardır:

 • 27 yaşını doldurmadan evlenmek ve en az 3 yıl boyunca çeyiz hesabında birikim yapmış olmak,
 • Yukarıda belirttiğimiz, ”çeyiz hesabına para yatırma ve çeyiz hesabından para çekme” gibi konularda herhangi bir ihlal yapmamak,

Devletin Çeyiz Hesabı Katkısı Nasıl Hesaplanır?

Devletin çeyiz hesabı katkısı hesaplanırken, çiftin evlenme tarihindeki birikimi göz önünde bulundurulur. Devletin çeyiz hesabı katkısı :

 • Evlenme tarihinde çeyiz hesabında birikmiş paranın en fazla %20’sidir. Bu tutar 5000 TL’den fazla olamaz.
  • Çeyiz hesabına 36 – 47 ay aralığında düzenli para yatıranlar, biriken paranın %10’u kadar devlet desteği alırlar. Bu destek 4000 TL’den fazla olamaz.
  • Çeyiz hesabına 48 – 59 ay aralığında düzenli para yatıranlar, biriken paranın %15’i kadar devlet desteği alırlar. Bu destek 4500 TL’den fazla olamaz.
  • Çeyiz hesabına 60 ay ve daha fazla süre düzenli para yatıranlar, biriken paranın %20’si kadar devlet desteği alırlar. Bu destek 5000 TL’den fazla olamaz.

Hangi Bankadan Çeyiz Hesabı Açabilirim?

Tüm devlet bankaları ve özel sermayeli bankaların çoğu çeyiz hesabı açabiliyor. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Akbank, TEB, Finansbank, Garanti, Kuveyt Türk, Albaraka, Türkiye Finans…

Çeyiz Hesabı Devlet Katkısına Dair Yönetmelik

Yönetmeliği inceledikten sonra yukarıdaki açıklamaları siz değerli okurlarımız için yapmaya çalıştım. ”Çeyiz Hesabı  Devlet Katkısına Dair Yönetmelik” metnini görmek isterseniz http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/3.5.20158302.pdf bağlantısına tıklayabilirsiniz.


Kaçırma!

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Corona Virüs Kredisi

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Nasıl Başvurulur?

İçindekiler1 BİREYSEL TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ NEDİR?1.1 TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ ŞARTLARI NELERDİR?1.2 BİREYSEL TEMEL …

2 yorumlar

 1. Avatar

  çeyiz hesabına ek olarak da evlenecek kişilere kredi imkanı tanınıyor mu?

 2. Avatar

  Yeni yuva kuracak arkadaşlarımız için oldukça güzel bir makale olmuş. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir