Anasayfa / Genel / Çalışan Öğrencilerin Bursu ve Eğitim Kredisi Kesilir Mi?

Çalışan Öğrencilerin Bursu ve Eğitim Kredisi Kesilir Mi?


Devletten burs ya da öğrenim kredisi alan bazı üniversite öğrencileri yaz tatillerini çeşitli işlerde çalışarak geçirmek isteyebiliyor. Bu sayede okul ve kişisel masraflarını bir şekilde karşılamak istiyorlar. Tam da bu noktada akıllara takılan bazı soruları açıklayalım. Çalışan öğrencinin bursu kesilir mi? Çalışan öğrencinin öğrenim kredisi kesilir mi? Çalışan öğrencilerin bursu hangi şartlarda kesilmez?

Soruların cevabı için yazımıza göz atın.


Çalışan öğrencinin bursu kesilir mi? Çalışan öğrencinin öğrenim kredisi kesilir mi?

2004 yılında yürürlüğe giren 5102 sayılı kanuna göre ihtiyaç sahibi veya başarılı yüksek öğrenim öğrencilerine burs ve kredi verilmesi kararlaştırıldı. Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetmeliği’nde ise yüksek öğrenim gören öğrencilerin kredilerinin ya da burslarının bazı durumlarda kesilebileceği belirtilmiştir.

Bu yönetmeliğe göre ;sürekli bir işte en az asgari ücret miktarında maaşla çalışan yüksek öğrenim öğrencilerinin bursu veya kredisi devlet tarafından kesiliyor. Ancak yetim aylığı veya nafaka alan öğrencilerin bursu ve kredisi, asgari ücretli veya daha yüksek maaşlı bir işte çalışsa dahi, kesinlikle kesilmiyor.


İlgili kanun ve yönetmelikte de açıkça belirtildiği üzere, bursunuzun ve kredinizin kesilmesi için, yetim aylığı ya da nafaka almamak şartıyla, en az asgari ücret tutarındaki maaşla bir işte çalışmanız gerekiyor.

Çalışan öğrencinin bursu hangi şartlarda kesilmez?

Çalışan öğrencinin bursu hangi şartlarda kesilmez:

  • Üniversite öğrencileri asgari ücretin altında maaş alacakları, yarı zamanlı işlerde çalışırlarsa burs ve kredileri kesilmez.
  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi nafaka veya yetim aylığı alan öğrencilerin bursları ve kredileri, asgari ücretin üzerinde maaş da alsa, kesinlikle kesilmiyor.

Sorularınızı yorumlar kısmına yazabilirsiniz.


Kaçırma!

Unutulan Banka Hesabı Sorgulama 2019 listeler

Bankada Unutulan Paralar 2019 – Sorgulama ve Geri Alma

Kişilere ve kurumlara ait banka hesaplarında belli bir süre hareket olmayınca bu hesaplar Türkiye Bankalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir