Anasayfa / Krediler / Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Nasıl Başvurulur?
Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Corona Virüs Kredisi
Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Corona Virüs Kredisi

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Nasıl Başvurulur?


BİREYSEL TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ NEDİR?

Dünya genelinde yaşanan ve son dönemde ülkemize de sirayet eden Koronavirüs  diğer adıyla Covid-19 salgını devam etmektedir. Bu salgın ile birlikte tüm dünya ekonomisi ile birlikte ülkemizde ekonomik olarak etkilenmiş ve birçok sektörde işlerin azalması ile birlikte istihdam sorunu sonucunda  işsizlik yaşanmaya başlamıştır.

Devletimiz  “Ekonomik İstikrar Kalkanı” tedbirleri doğrultusunda  ülkemizde  yaşanan sektörel daralmadan dolayı ekonomik olarak olumsuz etkilenen  veya  etkilenmesi muhtemel kişilere finansman desteği sağlamak için Kamu bankaları olan ZİRAAT BANKASI , HALKBANKASI ve  VAKIFBANK aracılığıyla BİREYSEL TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİNİ  düzenlemeye sokmuştur.


Kamu bankaları tarafından verilecek olan Temel İhtiyaç Destek Kredisi şartları bankalar tarafından belirlenmiş olup , şu ana kadar belirtilen şartlar ile ilgili olarak sizlere bilgi vereceğiz. Kredi adı Temel İhtiyaç Destek Kredisi olmakla birlikte toplumda  Koronavirüs Desteği Kredisi ,  Virüs Kredisi olarak sorulmakta ve bu şekilde bilinmektedir. Bu nedenle yazımızda zaman zaman Koronavirüs Kredisi yada virüs kredisi  olarak da belirtilecektir.

TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ ŞARTLARI NELERDİR?

 • Temel ihtiyaç Destek Kredisi hane halkı geliri 5.000 TL ‘ nin altında olan bireysel müşterilere verilecektir. Temel İhtiyaç Destek Kredisinden ticari faaliyette bulunan gerçek kişi firmalar ve kobi firmalar faydalanamayacaktır.
 • Corona Virüs destek kredisi yada diğer adıyla Temel İhtiyaç Destek Kredisi azami 10.000 TL’ ye kadar verilecektir.
 • Verilecek Temel İhtiyaç Destek Kredisi taksitleri en fazla 36 ay olup , bunun 6 ayı ödemesiz dönemli olacaktır. Kredi ilk 6 ay ödemesiz dönemli olacak geri kalan 30 ay eşit taksitli olarak ödenecektir.
 • Koronavirüs Kredisi yada Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi faiz oranı 0,49 olarak belirlenmiştir.
 • Kamu bankaları tarafından verilecek Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi yada halk arasında bilinen adıyla Koronavirüs Kredisi için bankaların yaptığı açıklamaya göre sadece kredi tutarının binde 5 ‘ i kadar dosya masrafı olacaktır. Örneğin 10.000 TL olarak çekilecek kredide sadece 50 TL dosya masrafı ödenecektir.
 • Çekilecek kredide hayat sigortası zorunlu olmayacaktır.
 • Kamu bankaları olan VAKIFBANK , ZİRAAT BANKASI ve HALKBANKASI’ ndan sadece 1 tanesi üzerinden başvuru yapılabilecektir. Bu nedenle başvuru yapacağınız bankayı öncelikle seçmeniz gerekmektedir. Bizim önerimiz bu bankalar içerisinde daha önce kaydınız veya hesabınızın bulunduğu yada aktif çalıştığınız banka var ise o banka üzerinden talepte bulunmanızdır. İşlemlerinizin daha hızlı sonuçlanması açısından kaydınızın bulunduğu banka daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayabilir.
 • Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisinden faydalanmak için bir diğer şart ise aynı hane içinden sadece 1 kişi başvuruda bulunabilecektir. Aynı hane içinde birden fazla çalışmayan , işten ayrılan kişi var ise öncelikle kimin üzerinden başvuruda bulunulacağının da doğru seçilmesi önemlidir. Kredi için çok fazla başvuru olacağı düşünülmektedir. Kredi talebinizin banka tarafından kabul edilmesi için kredi çekebilecek en uygun hane halkı (aynı evde yaşayan eş ve çocuk )nın da seçilmesi önemlidir.
 • Bireysel İhtiyaç Destek Kredisi KGF ( Kredi Garanti Fonu ) kefaleti ile kullandırılacaktır. Kredi  Garanti Fonu Kefaleti ile verilecek olan Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi  ülkemizde de bir ilk olacaktır. Çünkü bu zamana kadar Kredi Garanti Fonu kefaleti ile verilen kredilerin tamamı KOBİ ve TİCARİ olarak faaliyet gösteren firmalara verilmekteydi.

  


KGF  (Kredi Garanti Fonu ) Kefaleti ile verilecek olan BİREYSEL TEMEL İHTİYAÇ DESTEK kredisi ile ilgili olarak bankalar tarafından yapılan açıklama da KGF ile bankalar arasında sistemsel alt yapı çalışmalarının devam ettiğini belirtmiştir.

BİREYSEL TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİNE NASIL BAŞVURULUR?

Bireysel Temel ihtiyaç Destek kredisi için yazımızda belirttiğimiz gibi bankaların KGF ile olan alt yapı çalışmaları yakın zamanda tamamlanacağı belirtilmiştir. Şu anda tüm kamu bankaları ön talep almaktadır. Alınan ön talep sonrası değerlendirme sonucunda kredi talepleri kabul edilen vatandaşlara KREDİ GARANTİ FONU KEFALETİ İLE BİREYSEL TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİsi verilecektir.

Temel ihtiyaç destek kredisi ön talepte bulunmak için VAKIFBANK ve HALKBANK tarafından sms ile ön talep toplanmakta , ZİRAAT BANKASI ise internet sitesi üzerinden başvuru almaktadır. Yine internet bankacılığı  ve mobil bankacılık üzerinden de talepte bulunulmaktadır.

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Corona Virüs Kredisi
i

HALKBANKASI TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ ÖN TALEP NASIL YAPILIR?

Aralarında birer boşluk bırakarak “DESTEK, TC Kimlik No, Gelir Bilgisi, Talep Edilen Tutar” ( Örnek SMS Metni: DESTEK 12345678910 3000 10000 ) yazıp 3452’ye SMS gönderebilirsiniz

 

 VAKIFBANK  TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ ÖN TALEP NASIL  YAPILIR?

Aralarında birer boşluk bırakarak DESTEK TCKN ve HANEGELİRI yazıp 5724’e sms gönderebilirsiniz.  Örnek Sms Metni:   DESTEK 11111111111

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Virüs Kredisi
Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi

 

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Ödeme tablosu

Kredi TutarıToplam VadeÖdemesiz DönemTaksit Tutarı
(Sonraki 30 ay boyunca)
10.000 TL36 ay6 ay376.- TL
7.500 TL36 ay6 ay282.-TL
5.000 TL36 ay6 ay188.- TL

 


Kaçırma!

Enflasyona dayalı faiz nedir? Nasıl hesaplanır?

Konut Kredisinde Yeni Fırsat: Enflasyona Endeksli Konut Kredisi

İçindekiler1 KONUT KREDİSİ ALMAK İSTEYENLER İÇİN YENİ BİR FIRSAT :  ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ1.1 Enflasyona …

3 yorumlar

 1. Avatar

  Ihtiyacim var evde bakım yapıyorum

 2. Avatar

  Başvurduk Vakıfbank hiç cevap gelmedi 3gun oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir