Anasayfa / Kartlar / ”Bankanız Provizyon Vermedi” Uyarısı Ne Anlama Gelir?

”Bankanız Provizyon Vermedi” Uyarısı Ne Anlama Gelir?


Gelişen teknolojinin ve bankacılık sisteminin, internet bağlantısıyla entegre hale gelmesinden sonra internetten alışveriş işlemi çok yoğun şekilde kullanılmaya başlandı. Sanal ortamda alışveriş çok pratik olsa da ödeme yaparken bazı hatalarla da karşılaşabiliyoruz. Bunlardan biri de ”Bankanız Provizyon Vermedi” uyarısıdır. Yazımızda Provizyon nedir? Provizyon vermek nedir? Bankanız Provizyon vermedi ne demektir? Bankanız provizyon vermedi uyarısı hangi durumlarda ortaya çıkar? gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Provizyon nedir? Provizyon vermek nedir?

Konuyu daha iyi kavramak açısından öncelikle ”provizyon nedir?” sorusunu açıklayalım. İnternet alışverişlerimizde veya banka kartlarımızla pos cihazları aracılığı ile yaptığımız alışverişlerde ödeme esnasında bankadan onay iletisi bekleriz. Bekleme sebebi, sistemin güvenlik kontrollerini yapması ve hesabınızda yapmak istediğiniz alışverişi karşılayacak kadar miktar olup olmadığının belirlenmesi içindir.  Yani, banka hesabınızdaki veya kredi kartınızdaki para miktarının ödeme yapmak için uygun olup olmadığını belirten bilgiye provizyon deniyor. Bu tanıma göre ‘provizyon vermek’ kavramı için de bir bankanın ön onayı ya da teyit işlemi tanımını yapabiliriz. Provizyonun daha genel tanımı da; ”bir banka hesabının veya bir çekin para olarak karşılığı” şeklindedir. Peki, Bankanız Provizyon Vermedi Uyarısı ne anlama gelir? Bu uyarı neden karşımıza çıkar?


Bankanız Provizyon vermedi Ne Demektir? Bankanız provizyon vermedi uyarısı hangi durumlarda ortaya çıkar?

Ödeme işlemini tamamlamak için kullandığınız kartın sahibi olan banka ile alışveriş yapmak istediğiniz site ya da mağaza arasında provizyon, yani doğrulama işlemi, olması gerekiyor. Bu duruma provizyon alma işlemi deniyor. Bazı problemlerden dolayı provizyon alma işlemi başarısız olabiliyor. ”Bankanız provizyon vermedi, provizyon alınamadı” gibi hatalar bu durumun göstergesidir. Peki, Bankanız provizyon vermedi uyarısı hangi durumlarda ortaya çıkar?

Bu hatanın ortaya çıkma sebeplerini sıralayalım:


 • İnternetten alışveriş yaparken bilgilerinizi yanlış girdiyseniz ” Bankanız provizyon vermedi ” ya da ” provizyon alınamadı ” gibi hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bilgilerinizden emin olup tekrar deneyin.
 • Bazı kredi kartları internet üzerinden alışverişlere kapalı olabiliyor. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp kartınızı internet üzerinden alışverişe açtırabilirsiniz. Bankaların müşteri hizmetleri numaraları için tıklayınız.
 • Son kullanma tarihi geçen kartlarda da ‘bankanız provizyon vermedi’ uyarısı çıkabiliyor. Kredi kartınızın son kullanma tarihinin geçmiş olup olmadığına dikkat edin.
 • Kartınızda yapacağınız ödemeyi karşılayacak kadar miktar yoksa da bu uyarıyı alabilirsiniz. Limitinizi kontrol edip tekrar deneyin.
 • Yurt dışından alınan kredi kartlarıyla yapılan yurt içi pos ödemelerinde de onay işlemi olmadığı ya da geciktiği için provizyon hatası ortaya çıkabiliyor. Aynı şekilde Türkiye’den alınan bir kredi kartıyla yurt dışında yapılacak alışverişlerde yine aynı hata ortaya çıkabilir. Bunun çözümü bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp kartınızı yurt dışı kullanımına açtırmaktır.
 • Kartınızın mail order sistemine açık olmadığı için de bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Mail order sistemi fiziken kart kullanmayarak, kart bilgilerinizi ödeme yapacağınız firmaya bildirerek vererek alışveriş yapmaya yarıyor. Mail order sistemi güvenlik açısından daha riskli olduğu için sadece güvenilir firmalardan yapacağınız alışverişlerde kullanmanızı tavsiye ederiz. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak mail order sistemini aktif hale getirebilirsiniz. Peki, mail order sistemi nasıl çalışır?

Mail order sistemi nasıl işler?

Mail order sistemine hazır değinmişken bu konu hakkında biraz daha bilgi verelim. Mail order sisteminin amacı fiziken kart kullanmadan istediğiniz işletmeden alış veriş yapmaktır. Peki, mail order sistemi nasıl işler?

Mail order sistemi alış veriş yapılmak istenen işletmeye tüketicinin kart bilgilerini göndermesiyle işler. Müşterinin kart bilgileri karşıdaki firmaya telefon, faks, e posta ve ftp dosya transferi aracılığı ile gönderilebilir.

Bu yazımızda provizyon ve mail order sorunları hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Yazımızın sonunda bankaların kredi kartları hakkında bazı bilgiler vermek istedik. Bankalardan kredi kartı alacak kişilerin, ilk olarak kartın yıllık ücretinin olup olmadığına dikkat ettiğini tecrübe ettik. Yen yönetmeliğe göre her banka müşterisine yıllık ücreti olmayan bir kart sunmak zorunda. Ancak bankalar genelde, yıllık ücret almadıkları kartların alış veriş özelliklerini kısıtlıyorlar. Biz de aidatsız kredi kartı veren bankalar hakkında bir yazı yazdık. ” Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar 2018 ” yazıyı rehber alarak kredi kartı seçiminizi yapabilirsiniz.

Sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.


Kaçırma!

2019 Yılı Asgari Kredi Kartı Borcu Ödeme Oranları Değişti.

2019 Yılı Asgari Kredi Kartı Borcu Ödeme Oranları Değişti.

Hemen hemen herkesin gerek nakit sıkıntısında gerekse taksitlendirmede kullandığı kredi kartları, hayatımızın vazgeçilmezleri arasında girmiştir. …

bir yorum

 1. Avatar

  Bankanız, 3D Secure güvenlik sorgulamasına olumlu yanıt vermedi. Lütfen tekrar deneyiniz veya konuyla ilgili bankanızla iletişime geçiniz.
  garanti sanal kart kullanıyorum ama 2 yıldır internette alışveriş yapamıyorum garantibank hiç yardımcı olmuyor bunun neden kaynaklandığı söylemiyor.tavsiye etmiyorum kimseye bu bankayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir