Anasayfa / Genel / Bankada Unutulan Paralar 2019 – Sorgulama ve Geri Alma
Unutulan Banka Hesabı Sorgulama 2019 listeler
Unutulan Banka Hesabı Sorgulama 2019 listeler

Bankada Unutulan Paralar 2019 – Sorgulama ve Geri Alma


Kişilere ve kurumlara ait banka hesaplarında belli bir süre hareket olmayınca bu hesaplar Türkiye Bankalar Birliği tarafından zaman aşımı kapsamına alınıyor. TBB, bankalarda unutulan paraları geri alma işlemi için tüketicilere her yıl belirli bir süre veriyor. Verilen yasal süre sona erdiğinde ilgili banka hesabında unutulan para, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devrediliyor. Bu yazımızda 2019 yılına için, unutulan banka hesabı sorgulama ve banka hesabında unutulan paraları geri alma konusunda ayrıntılı bilgi verdik.

Bankada Unutulan Para Nasıl Öğrenilir?

Bir banka hesabında 10 yıl boyunca hiç bir işlem yapılmamışsa bu hesap zaman aşımına uğruyor. Türkiye Bankalar Birliği de her yıl bu hesapları tespit ederek tüketicilere, unutulan banka hesapları olup olmadığını resmi internet sitesi üzerinden sorgulama imkanı veriyor. Peki, unutulan banka hesabı sorgulama işlemi nasıl yapılıyor?


Bankada unutulan para sorgulama videosunu mutlaka izleyin:

Aşağıda unutulan paralar ile ilgili tüm detayları verdik. Mutlaka inceleyin…


Banka Hesabı Sorgulama

Banka hesabı sorgulama işlemi yaparak unutulan hesaplarınızı görebilirsiniz. Unutulan banka hesabı sorgulama işlemi için Kredi Kayıt Bürosu’na ait https://zamanasimi.org/tbb adresine tıklayın. Açılan sorgulama ekranı aşağıdaki görseldeki gibi olacaktır. Ekrandaki ilgili bölüme adınızı ve soyadınızı yazarak kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Unutulan banka hesabınız mevcutsa sayfanın altında listelenecektir. Yoksa ”10 yıldır aranmamış ve zaman aşımına uğramış hesabınız bulunmamaktadır.” yazısı çıkacaktır.

Unutulan Banka Hesabı Sorgulama Ekranı
Unutulan Banka Hesabı Sorgulama Ekranı

Yukarıdaki bağlantıyı kullanarak sadece zaman aşımına uğrayan banka hesabınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yani bu yolla görüntülenen hesap bilgilerinde bankada unutulan para tutarına erişemezsiniz. Listelenen hesap bilgilerinde kişinin adı ve unutulmuş hesabın bulunduğu banka aşağıdaki görseldeki gibi yazacaktır.

Banka Hesabı Sorgulama Örneği
Banka Hesabı Sorgulama Örneği

Verilen bağlantıyı kullanarak yapacağınız sorgulamada zaman aşımına uğrayan hesabınızın bulunduğu banka çıkacaktır. Yukarıdaki örnekte bu durumu açıkça görebilirsiniz. Peki, zaman aşımına uğrayan hesaptaki para miktarı nasıl öğrenilir?

Unutulan Banka Hesabındaki Para Miktarını Öğrenme

Yukarıda belirttiğimiz şekilde hesap sorgulama işlemini gerçekleştirdiğinizde bir ya da birden çok bankada zaman aşımına uğramış hesaplarınızın olduğunu farkedebilirsiniz. Bu hesaplardaki para miktarını öğrenmek için, hesabın bulunduğu bankanın herhangi bir şubesine gitmeniz gerekiyor. Şubelerdeki banka görevlilerine, bankada zaman aşımına uğrayan bir hesabınızın olduğunu ve bu hesaptaki tutarı öğrenmek istediğinizi söyleyiniz. Bu müracaatı yaparken sizden kimliğiniz istenecektir. Bu sebeple kimliğinizi şubelere getirmeyi unutmamalısınız.

Bankada Unutulan Parayı Geri Alma

Zaman aşımına uğrayan hesaptaki parayı geri almak için hesabın bulunduğu banka şubelerine kimliğinizle müracaat etmelisiniz. Hesapta bulunan parayı aynı gün içinde alabilirsiniz.

2019 Yılı İçin Bankalarda Unutulan Paraları Geri Alma Son Tarihi

Zaman aşımına uğrayan hesaplardaki paraları geri alabilmeniz için her sene belirli bir süre belirleniyor. Şubat ayında başlayan bu dönem 15 Haziran 2018‘de son bulacak. Alacaklarınızı bu tarihe kadar tahsil edebilirsiniz. Bu tarihten sonra unutulan paraların tamamı TMSF’ye devredileceğinden; tüketicilerin ve kurumların hakları zaman aşımına uğrayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sigortada unutulan paranız var mı öğrenmek için Unutulan Sigorta Parası Öğrenme ve Geri Alma adlı yazımıza tıklayınız.


Kaçırma!

sigorta paraları nasıl geri alınır 2019

Unutulan Sigorta Paralarını Geri Alma Son Gün 15 Haziran 2019

Banka hesaplarında unutulan paralar gibi sigorta birikimleri kapsamında da her yıl milyonlarca lira vatandaşlar tarafından unutuluyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir