Anasayfa / Genel / Bankacılar İçin Zimmet Suçunun Kaldırılması 2017 Sicil Affı Uygulamasına Etkili Olur Mu?

Bankacılar İçin Zimmet Suçunun Kaldırılması 2017 Sicil Affı Uygulamasına Etkili Olur Mu?


Banka yöneticileri kişilere ya da tüzel kişilere kredi vermek, kredi borcu yapılandırmak gibi işlemler için evraklara onay niteliğinde bir imza atarlar. Zimmet suçu da bu noktada devreye girebiliyordu. Çünkü kredi notu düşük ya da kredi için riskli durumda gözüken kişilere yöneticilerin inisiyatifinde kredi verilebilir. Ancak ilerleyen zamanda bu kişilerin kredi ödemelerini düzgün yapamadığı taktirde, kredi onayı veren banka yöneticileri kredi zimmet suçu ile suçlanabiliyordu. Durum böyle olunca da bankalar bu kişilere kredi vermekte temkinli davranmaya başladılar.

Yakın zamanda yürürlüğe giren 2017 sicil affı kanununun uygulamasının bankalarca yapılmamasının bir sebebi de kredi zimmeti durumudur. Çünkü kanuna kredi sicil affından yararlanacak kişiler zaten kara listede olan kişilerdir. Bu kişilerin de kredi notları düşük olduğundan bankalar bu vatandaşlara kredi vermeye yanaşmıyorlar. Çünkü ilerleyen zamanlarda bu kişiler kredi borçlarını yine ödeyemezse, kredi onayı veren bankacılar kredi zimmet suçundan yargılanabileceklerdi. Bu sebeple de kimse 2017 sicil affı kapsamında kredi vermeye yanaşmıyor.


Bankacılar İçin Zimmet Suçu Kaldırıldı

Bankacılar İçin Zimmet Suçu Kaldırıldı

Olağanüstü hal kapsamında 9 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan 687 karar sayılı kanun hükmünde kararnamenin 4. maddesine göre banka yöneticileri için zimmet suçu kaldırıldı. İlgili kararnamenin 4. maddesi aynen şu şekildedir :

” Bankacılık mevzuatı ile bankacılık usul ve prensiplerine uygun kredi kullandırma, bu kredileri temdit etme veya ek kredi kullandırma, taksitlendirme, teminata bağlama yahut sair yöntemlerle yeniden yapılandırma işlemleri zimmet suçunu oluşturmaz.”


Zimmetin Kalkması 2017 Sicil Affı Uygulaması için Etkili Olur Mu ?

2017 sicil affı kanununun yürürlüğe girmesiyle milyonlarca insan umutlanmıştı. Kara listede olup da kredi ihtiyacı olan herkes bankalara akın etti. Ancak kanunun bir yaptırımının olmaması, daha doğrusu bankalara tavsiye niteliğinde bir kanun olması, nedeniyle bankalar bu mağdur kişilere çeşitli gerekçelerle kredi vermediler. Durum böyle olunca da kimse istediğini alamadı ve 2017 sicil affı uygulamada etkisiz kalmış oldu.

Vatandaşların artan şikayetlerinin buna etkisi var mıdır bilemeyiz ama devlet bu duruma karşı kendince önlem aldı diyebiliriz. Çünkü bankaların, özellikle kredi verme ile yetkili banka yöneticilerinin, zimmet suçunun yaptırımından dolayı bu kişilere kredi sağlama konusunda bir çekinceleri vardı. Zimmet suçu bankacılar için kredi verme ve kredi borcu yapılandırma durumları için kaldırıldı. Peki, zimmetin kalkması 2017 sicil affı uygulaması için etkili olur mu ?

Bu konuda net bir şey söylemek zor zira sicil affı kanununun bir yaptırım niteliği yok. Ancak kredi sicil affı kapsamında kredi alma durumu için zimmet suçunun kaldırılması etkili olabilir. Zimmet suçu bankacılar için artık bir risk olarak gözükmeyeceği için bu durumun sicil affı kapsamında kredi alma durumunu olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz.

Sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.


Kaçırma!

Unutulan Banka Hesabı Sorgulama 2019 listeler

Bankada Unutulan Paralar 2019 – Sorgulama ve Geri Alma

Kişilere ve kurumlara ait banka hesaplarında belli bir süre hareket olmayınca bu hesaplar Türkiye Bankalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir