Anasayfa / Genel / Banka Kredisi Kullanmadan Senetle Araba Satın Alma 2019
senetle araba satın alma

Banka Kredisi Kullanmadan Senetle Araba Satın Alma 2019


Otomobil sahibi olmak için elinde yeterli parası olmayan kişiler genelde banka kredilerine başvururlar. Bankalar belirli bir peşinat karşılığında taşıt kredisi verirler. Ancak bazı vatandaşlara bankalar çeşitli sebeplerden dolayı kredi vermiyor. Peki, banka kredisi kullanmadan nasıl araba alınabilir?

Bankalarla başı dertte olanlar araba sahibi olmak için başka yöntemlere başvuruyorlar. Bu konudaki en yaygın yöntem oto galerilerle anlaşarak senetle araç satın almak


Galericiler neden senetle araba satar ?

Bazı oto galerileri senetle araba satıyorlar.  Peki galeriler bu işlemi nasıl yapıyor? Galericiler neden senetle araba satar ?

Öncelikle galeri sahibi sizin almak istediğiniz araca bir değer biçiyor. Fiyatta anlaşılırsa, galeri sahibi araç fiyatı kadar bankalardan kredi kullanıyor. Yani galeri sahibi kendi adına taşıt kredisi çekiyor. Bu kredinin belli bir faiz oranı olacaktır. Ancak galerici buradan da kar edecektir. Şöyle ki; galerici size yapacağı senetlerdeki faiz miktarını kendi karına göre düzenleyecektir. Galerici bunun haricinde size sattığı araçtan da kar edecektir çünkü aracın ona geliş fiyatı üzerine bir kar koyup size satacaktır. Galericiler neden senetle araba satar sorusunu böyle açıklayabiliriz.


Senetle araba almanın avantajları ve senetle araba almanın riskleri için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Senetle Araba Almanın Avantajları Nelerdir?

Senetle araba almanın avantajları :

Araba almak için banka kredisi kullananlar birçok ek masraf öderler. Bunun bankalar taşıt kredisi vermek için bir miktar peşinat talep eder. Senetle araba alırsanız bu giderleri ödememiş olursunuz. Zaten banka kredisi kullanamayanlar senetle araba alma yöntemine başvurdukları için senetle araba almanın avantajları bu şekilde açıklanabilir.

Senetle Araba Almanın Riskleri Nelerdir?

Senetle araba almanın riskleri şunlardır:

  • Senetle araba alacaksanız toplamda yapacağınız geri ödeme; bir banka taşıt kredisi toplam geri ödemesine göre daha fazla olacaktır. Çünkü galeri, banka kredisinin üzerine kendi karını koyup size kullandırmaktadır. Her ne kadar bankanın tüketiciye dayattığı ek masraflardan kurtulsanız da durum böyle olacaktır.
  • Aracı aldıktan sonra senetlerinizi düzenli ödemeniz gerekir. Ödeyemezseniz aracınıza mahkeme kararı ile el konulur. Çünkü araç size satılmadan önce araca senet borçlarınızın bitimine kadar noter tarafından rehin koyulur. Aracınıza el koyma durumunda o zamana kadar yaptığınız ödemelerin de bir hükmü kalmaz. Yani başka bir deyişle; araca el koyulma tarihine kadar yaptığınız senet ödemeleri yanar. Senetleri düzenli olarak ödeyeceğinizden emin değilseniz senetle araç satın almak sizin için uygun bir yöntem değildir.

Senetle araba almanın masrafları nelerdir?

Senetle araba almanın masrafları şöyle:

  • Senetle araç satın almak için alacağınız araca noter tarafından rehin koyulur. Noter bu rehin işlemi için 300 TL civarında ücret alır.
  • Aracı üstünüze almak için de notere 120 TL alım-satım ücreti verirsiniz.
  • Bazı galeriler senetle araba satmak için peşinat isteyebilir.

Kaçırma!

Unutulan Banka Hesabı Sorgulama 2019 listeler

Bankada Unutulan Paralar 2019 – Sorgulama ve Geri Alma

Kişilere ve kurumlara ait banka hesaplarında belli bir süre hareket olmayınca bu hesaplar Türkiye Bankalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir