Anasayfa / Kartlar / 2019 Yılı Asgari Kredi Kartı Borcu Ödeme Oranları Değişti.
2019 Yılı Asgari Kredi Kartı Borcu Ödeme Oranları Değişti.
2019 Yılı Asgari Kredi Kartı Borcu Ödeme Oranları Değişti.

2019 Yılı Asgari Kredi Kartı Borcu Ödeme Oranları Değişti.


Hemen hemen herkesin gerek nakit sıkıntısında gerekse taksitlendirmede kullandığı kredi kartları, hayatımızın vazgeçilmezleri arasında girmiştir. Öyle ki bir çoğumuzda birden fazla kredi kartı bulunmaktadır. Yapılan son değişiklik ile kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarlarında bir takım değişiklikler olmuştur. Gelin beraber bu değişiklikleri inceleyelim…

Kredi Kartı Asgari Ödemelerinde Yapılan Değişiklik

 Günümüzde en çok tercih edilen ödeme araçlarından biri de  kredi kartlarıdır.Kredi kartından yapılan harcamalara ait ödemelerin bir sonraki aya yansıması , nakit para taşıma riskini azaltması , taksit ve kampanya seçeneklerinin olmasıyla toplumumuzda nakit ödeme işleminden daha fazla talep görmektedir.


Kredi Kartlarında Son Ödeme Tarihi nasıl Belirlenir?

Kartlarında ödeme süreleri bireysel  banka müşterileri ve ticari banka müşterileri için farklılık göstermektedir. Bireysel müşterilerde  kredi kartının ödeme süresi hesap kesim tarihinden itibaren 10 gündür.Ticari / Kobi faaliyette olan banka müşterilerinde ticari kartlar için kredi kartı ödeme tarihi ; hesap kesim tarihinden itibaren 7 gündür .

Örnek verecek olursak bireysel müşteriye ait kredi kartının hesap kesim tarihi 31.05.2019 olsun . Kredi kartının son ödeme tarihi  01.06.2019 dan başlayarak 10 gün olup , son ödeme tarihi  10.06.2019 olacaktır. Ticari müşteriye ait  ticari kredi kartının (genellikle business kart olarak adlandırılır )   hesap kesim tarihinin   10.06.2019 olduğunu varsayalım . Business ticari kredi kartın son ödeme tarihi   11.06.2019 dan başlayarak 7 gün olup ,  son ödeme tarihi  17.06.2019 olacaktır.


 

Kredi Kartı Asgari Borcu Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartlarında son ödeme tarihleri kredi kartının bireysel nitelikli ve ticari nitelikli olmasına göre farklılık göstermekle birlikte ; ödenecek kredi kartının asgari borcu kartın niteliğine göre belirlenmemektedir.

Eski uygulamada kredi kartının ödenecek asgari tutarı kartın limitine göre belirlenmekteydi.

Eski uygulamada kredi kartı asgari tutarları şu şekilde belirlenmekteydi .

Kredi kartı limiti  15.000 Türk Lirasına kadar olan kredi kartlarında  dönem borcunun  en az  %30  ‘  u 

Kredi kartı limiti  15.000  – 20.000 TL arasında olan  kredi kartlarında  dönem borcunun  en az  %35  ‘   i

Kredi kartı limiti  20.000 TL ve üzerinde  olan kredi kartlarında  dönem borcunun  en az  %40 ‘  ı

Kredi Kartları ile ilgili olarak   13.06.2019 tarihli Resmi Gazete ‘ de Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 17 nci maddesinin üçüncü fıkrasının (e) bendi ile beşinci fıkrasının (h) bendinde değişikliğe gidilmiştir. Yapılan değişiklik Resmi Gazete de şu şekilde ilan edilmiştir.

“e) Ödenmesi gereken asgarî tutarın dönem borcunun yüzde otuzundan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacağı.”

“h) Ödenmesi gereken asgarî tutarın dönem borcunun yüzde otuzundan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacağına ve bankanın bu miktardan az olmamak üzere asgari ödeme tutarını belirleyebileceğine,”

 

KREDİ KARTI  ASGARİ ÖDEME ORANINDA GÜNCELLEME  YAPILMIŞTIR

            BDDK’nın Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğinde yaptığı değişiklik ile ;  daha önceden kart limitine göre hesaplanan kredi kartı asgari tutar borcu   tüm kartlar için % 30 olarak  güncellenmiştir.

             Bireysel ve Ticari Kredi kartları için limit  farketmeksizin ödenecek asgari borç ,  dönem borcunun %30 ‘ u olacaktır. Öte yandan ödenecek asgari tutar   ilk defa alınan veya kullanılan kredi kartlarında kullanım başlangıcından itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde 40’ından aşağı olamayacaktır .


Kaçırma!

anında kredi kartı başvurusu

Anında Kredi Kartı Veren Bankalar 2018

Sabit geliri olmayan ya da gelirini belgeleyemeyen tüketiciler bankalardan kredi kartı almakta zorlanıyorlar. Bu noktada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir