Anasayfa / Genel / 2017’de İşverenlere Asgari Ücret Desteği Devam Edecek

2017’de İşverenlere Asgari Ücret Desteği Devam Edecek


Mecliste Ocak 2017’de kabul edilen ve yakında yürürlüğe girecek olan torba yasa ile toplumun her kesiminden insan etkilenecek. Bunlardan biri de işverenler… Bildiğiniz üzere 2016 yılında asgari ücretlere yapılan zamdan ötürü işverenleri zor duruma düşürmemek için devlet, işverenlere asgari ücret desteği sağlamıştı. İlgili kanuna 2016 yılı için Ocak – Aralık arasını kapsayan geçici bir madde getirilmişti. Bu maddeye göre çalışanların prim günleri baz alınarak günlük 3,33 TL, aylık ise 99,90 TL civarında destek verilmişti. Bu destek özellikle çalışan sayısı yüksek olan işverenler için önemli bir katkı oluşturdu.

İşverenler Asgari Ücret Desteğinden 2017 yılında yararlanacak mı?

2016 yılında Türkiye ekonomisinin daralma yaşaması, devletin işverenlere 2017 yılında da asgari ücret desteği vermesinin en büyük sebebidir. Çünkü iş yerlerinin maddi olarak desteklenmesi ve ayakta tutulması ekonomi için çok önemlidir. Zira kapanan ya da batan işletmeler arkasında onlarca kimi zaman yüzlerce insanı işsiz bırakmaktadır. Bu durumların bir sonucu olarak Maliye Bakanı Nabi Ağbal 2017’nin Ocak ayında yaptığı bir açıklamaya göre şunları söyledi:


“Asgari ücret desteğini 2017 yılında da devam ettiriyoruz.”

2017 Asgari ücret desteğinden kimler yararlanacak ?

2017 Asgari ücret desteğinden kimler yararlanacak? 2017 asgari ücret desteği yıllık asgari ücret artışından dolayı işverenlere verilen bir hazine desteğidir. 2017 asgari ücret desteğinden; SSK 4A kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları (malullük, yaşlık ve ölüm sigortası) hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran özel sektör işverenleri yararlanacaktır. 4A kapsamında sigortalı çalıştırsalar dahi kamuya bağlı kuruluşlara bu yardım verilmeyecektir.


İşverenler asgari ücret desteğini nasıl alacak ?

Geçtiğimiz sene de olduğu gibi bu ücret, işverence SGK’ya ödenen sigorta priminden düşürülecektir. Yani 2017 asgari ücret desteği işverenlere nakit olarak verilmeyecektir.

2017 yılında Hangi İşverenlere Asgari Ücret Desteği verilmeyecek?

2017 yılında Hangi İşverenlere Asgari Ücret Desteği verilmeyecek? Destek verilmeyecek işverenleri sıralayalım:

  • 2017 yılına ait prim evraklarını Sosyal Güvenlik Kurumu’na zamanında teslim etmeyen işverenler,
  • Sigorta primlerini yasal süresinde ödemeyen işverenler,
  • Kayıt dışı işçi çalıştırdığı belirlenen işverenler,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’na idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunan işverenler (Borçlarını taksitlendirirlerse yardımdan faydalanabilirler),
  • Sahte sigortalı bildirimi yapan işverenler asgari ücret desteğinden faydalanamazlar.

Yukarıda yazdığımız kriterler yalnızca 2017 yılında açılmış olan iş yerlerini kapsamaktadır. Kanunda diğer, 2017 öncesi faaliyete giren iş yerleri için bir açıklama yapılmamıştır. 2017’den önce de faaliyete geçen iş yerleri için sadece prim belgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na kanuni süre içinde verilmemesi halinde destekten yararlanamama durumu söz konusu olacaktır.Sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.

Sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.

 


Kaçırma!

Unutulan Banka Hesabı Sorgulama 2019 listeler

Bankada Unutulan Paralar 2019 – Sorgulama ve Geri Alma

Kişilere ve kurumlara ait banka hesaplarında belli bir süre hareket olmayınca bu hesaplar Türkiye Bankalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir