Anasayfa / Genel / 2019 Kredi Sicil Affı Yasası Çıkacak Mı?

2019 Kredi Sicil Affı Yasası Çıkacak Mı?


Geçen seneki sicil affı yasasından memnun kalmayan kara listedeki vatandaşlar, 24 Haziran erken seçiminin yaklaşmasıyla 2019’da kredi sicil affı düzenlemesinin yapılıp yapılmayacağını merakla bekliyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken 8 Mayıs 2018 tarihinde yaptığı açıklamada, hükümete 2018 sicil affı düzenlemesi için çağrı yaptı. Esnaf ve KOBİ’lerin en önemli sorununun kara listede kalmak olduğunu belirten Palandöken, vatandaşların etkin olarak faydalanabileceği bir düzenlemenin gerekliliğini vurguladı.


2018 kredi sicil affı düzenlemesi kara listedeki vatandaşlar, özellikle esnaflar tarafından merakla bekleniyor. Geçen sene çıkarılan 2017 sicil affı yasasını referans alarak 2018 kredi sicil affı konusunda bazı soruları cevaplamaya çalıştık. Şu anda 2018 sicil affı ve kara liste gibi bir yasal düzenleme meclis gündeminde yok. 2018 kredi sicil affı hakkında herhangi bir gelişme yaşanırsa bu yazı üzerinden sizlerle paylaşacağız.

Aşağıdaki sorular 2017 kredi sicil affı düzenlemesi referans alınarak cevaplanmıştır. Bu cevapların doğruluğu kesin değildir. 2018 kredi sicil affı düzenlemesi yasalaşırsa gerekli düzeltmeler yapılacaktır.


Kredi sicil affı nedir? 2018 sicil affı hangi borçları kapsar? 2018 sicil affı yürürlüğe girdi mi? 2018 kredi sicil affı şartları nelerdir? Soruların cevapları ve daha fazlası yazımızda…

Kredi sicil affı nedir?

Sicil affı; daha önceden bankalardan kredi alıp borcunu düzenli olarak ya da hiç ödeyemediği için bankaların kara listesine girmiş olan ve bu sebeple kendilerine bankalar tarafından kredi verilmeyen kişilerin, kara listelerden çıkarılmasını içeren af durumudur. 2018 sicil affı özellikle kara listedeki esnaflar tarafından yoğun olarak isteniyor. 2018 kara liste sicil affı yasalaşırsa 12 milyondan fazla kişiyi etkileyeceği söyleniyor.

2018 sicil affı hangi borçları kapsar?

2017 yılında yürürlüğe giren sicil affı düzenlemesinde aşağıdaki borçlar af kapsamına girmişti. 2018 kredi sicil affı konusunda bir yasa çıkarılırsa, yasanın yine aşağıdaki borçları kapsaması bekleniyor.

 • Kredi kartı borçları
 • Kredi borçları
 • Çek senet borçları gibi borçlar kredi sicil affı 2017 kapsamında olmuştu.

2018 kredi sicil affı yürürlüğe girdi mi?

2018’de kredi sicil affı konusunda herhangi bir çalışma gündeme henüz gelmedi. Sicil affı konusunda bir gelişme yaşanırsa bu yazı üzerinden anında bilgi vereceğiz.

2017 kredi sicil affı şartları nelerdi?

2017 yılında kara liste sicil affı kanunundan yararlanabilmek için gereken şartları şunlardı:

 • Kara listedeki kişinin, kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 6 ay içinde kredi borçlarını ödemesi gerekiyor.
 • Yasanın Resmi Gazete’de yayınlanmasından itibaren bütün borçlarını yapılandıran (taksitlendiren) borçlular da yasadan faydalanabilecekler.

2018 yılında kredi sicil affı düzenlemesi yapılırsa yine yukarıdakiler benzer şartların koyulması bekleniyor.

2017 sicil affından kimler yararlanabildi?

Kredi borcu, kredi kartı borcu, çek senet borcu olan herkes bu yasadan faydalanabileceği söylenmişti. Ancak 2017 yılında durum hiç de öyle olmadı. Bankalar kara listedeki vatandaşlara sicil affının yürürlüğe girmesine rağmen kredi vermediler. Devlet de vatandaşın arkasında durmayınca kredi sicil affı yasası tam manasıyla uygulanamadı. Özellikle esnaf ve kobilerin dört gözle beklediği bu yasa, 1,5 milyon civarında esnafı kapsamıştı.

Kredi sicil affı 2018 yasasıyla kara listedekiler bankalardan kredi alabilecekler mi?

2017 yılındaki sözde af yasası kimseyi memnun etmedi. Vatandaşlar durumdan şikayetçi olsalar da bir sonuç alınamadı. Bankalara yapılan af kapsamındaki başvurular sonucu kara listedekiler yine reddedildi. 2017 kredi sicil affı yasasının tavsiye niteliğinde olması ve bankalara bir yaptırımının olmaması vatandaşı mağdur etti.

2018 kredi sicil affı düzenlemesi şayet yapılırsa; geçen sene yaşanan problemlerin tekrar etmemesi için daha dikkatli olunması gerekiyor. Bu noktada meclise iş düşüyor. Umarız 2018 kredi sicil affı beklentileri karşılar nitelikte olur.

Kredi sicil affından faydalananların sicili hemen temizleniyor mu?

Bildiğiniz üzere normal şartlarda kara listedeki vatandaşlar borçlarının tamamını ödeseler bile bankalardan 5 yıl boyunca kredi veya kredi kartı gibi hiçbir ürün alamazlar. Kredi sicil affı ile borcunuzu 6 ay içinde öderseniz ya da yapılandırırsanız siciliniz temizleniyor.

2017 Kredi sicil affı kanun metni

‘‘22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

Ödeme tarihi bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da kullandığı nakdi ve gayri nakdi kredinin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin kayıtları, söz konusu borçların bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ek 1 inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtlar, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayabilir.

Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların bu maddenin kapsamına giren gerçek ve tüzel kişilere kullandırdıkları kredilerden dolayı herhangi hukuki ve cezai sorumlulukları söz konusu olmaz.’’

Sicil Affı 27.01.2017 Tarihi İtibariyle Yürürlüğe Girdi

2017 sicil affı 27.01.2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 6 ay boyunca bu yasa kapsamında kredi borçlarınızı ödeyip ya da yapılandırıp yasadan faydalanabilirsiniz.

2017 Kredi Sicil Affı Resmi Gazete Metni

Yürürlüğe giren 2017 kredi sicil affı resmi gazete metni :

MADDE 33 – 22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 1- (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da; kullandığı nakdî ve gayrı nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ek 1 inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayabilir.

(2) Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların birinci fıkra hükmü uyarınca mevcut kredileri yeniden yapılandırması veya yeni kredi kullandırması, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmaz.”

Sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.


Kaçırma!

Unutulan Banka Hesabı Sorgulama 2019 listeler

Bankada Unutulan Paralar 2019 – Sorgulama ve Geri Alma

Kişilere ve kurumlara ait banka hesaplarında belli bir süre hareket olmayınca bu hesaplar Türkiye Bankalar …

66 yorumlar

 1. Avatar

  Yine ezber haber neden daha önceden borcunu odeyen sadece 5 yıllık sürenin dolmasını bekleyenlerin durumu ne olacak tek bi haber yok onlarda aftan yararlanmak için 6 ay bekleyecekmi nasıl olacak

  • Avatar

   Daha önceden kredi borcunuzu ödediyseniz 2017 kredi sicil affı şartlarına göre bu aftan yararlanabiliyorsunuz. Ancak bu kara listeden çıkma durumu bankaların insiyatifindedir. Bu sebeple kanun yürürlüğe girdiğinde bankalarla tekrar görüşmenizi öneririm.

   • Avatar

    Birçok bankaya gittim. Hiçbir borç yok ama siciliniz bozuk diye kredi vermedi. Örnek Akbank, ziraat bankası, Halkbank yapıkredi bankadı garanti bankası Vakıfbank finansmanı Denizbank. Boşuna ümitlenmeyin. Sicil affı temizlik falan Yok.

 2. Avatar

  Merhaba,
  Haziran 2016’da borcumu kapattım. 90 günlük gecikmelerden dolayı kara listede olup, kredi ürünleri kullanamıyordum. Bütün borcumu Haziran 2016’da kapadım. Yararlanabilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler..

  • Avatar

   Şu anda mevcut bir borcu olmayan ve kara listede olduğu için kredi kullanamayanlar da bu aftan faydalanabilecekler. Af çıkmadan önce kredi borcunu taksitlendirenler ve taksit ödemeleri aftan sonra da devam edenler de, aftan faydalanabilirler. Tüm bunlar için af yasası yürürlüğe girdikten sonra bankalarla görüşmenizde fayda var.

 3. Avatar

  Merhaba, Yani şimdi Haziran 2016’da borcumu tamamen kapatıp, kara listede olmama rağmen aftan yararlanamıyorum öyle mi? Sizce de saçma değil mi.

  • Avatar

   Merhaba. Aslında yasaya göre sicilin temizlenmesi olayı biraz bankaların eline bırakılmış. Yani borcunuzu yasanın yürürlüğe girmesinden sonra bile kapatmış olsanız, sicilinizin temizleneceğine dair bir garanti yok. Borcunu yasanın yürürlüğe girme tarihinden önce kapatan kişiler için de kanunda bir madde bulunmuyor. Sizin için kesin olarak yasadan yararlanabilirsiniz veya yararlanamazsanız diye bir şey söyleyemem. Dediğim gibi yürürlüğe girme tarihinden sonra bankalarla tekrar görüşmeniz daha sağlıklı olur.

 4. Avatar

  sicil affı kanunlaştı sanırsam ama bankalara gidiyoruz daha böyle bir mail veya yazı gelmedi diyorlar bu resmi gazete dediklerinden ne zaman yayınlanacak bir bilgi verirseniz sevinirim

  • Avatar

   Evet doğrudur sicil affı kanunlaştı ancak henüz yürürlüğe girmedi. Kesin bir yürürlüğe girme tarihi belirlenmediği için net bir tarih veremiyoruz ancak en geç ocak ayının sonunda sicil affının yürürlüğe girmesini bekliyoruz.

  • Avatar

   27.01.2017 tarihi itibariyle kredi sicil affı yürürlüğe girdi.

   • Avatar

    yiğit uzun.ben bankaya sordum sadece esnafları kapsıyormuş.yani esnaf değilseniz öyle bir kapsam yokmuş..

    • Avatar

     “GEÇİCİ MADDE 1- (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da; kullandığı nakdî ve gayrı nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin…” kanuna göre size yanlış bilgi verilmiş.

 5. Avatar

  Biz 5 yıl önce ev aldık o dönemde eşim kaza gecirdi iki kere kredi kartı ve eksi hesaplarımız var toplamda 28.000 ama hıc bı banka eşim duzen yatıramadıgı için bize jtrdi vermedi ıkımızde kamu söktorunde çalışıyoruz şindi bu yasadan biz faydalabiliyomuyuz ihtiyaz kredisi cekebılcekmıyız cunku kredi cekmeden bu borçları ödeyemeyiz yada banka tum bırclatı kendı kapatıp bıze taksıtlendırme yaparmı

  • Avatar

   Söylediğinize göre kamu personelisiniz ve toplamda 28.000 TL borcunuz var. Bu yasadan faydalanarak borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Yani bir banka ile anlaşarak diğer tüm borçlarınızı tek çatı altında toplayıp taksitlendirebilirsiniz. Kamu personeli olmanız da bir avantajdır. Kamu bankalarına borç yapılandırma için 6 ay içinde başvurun derim.

 6. Avatar

  sicil affından maaşlarında haciz olanlarda faydalanabilecek mi

  • Avatar

   Bu konuda net bir bilgi verilmemiş. Kanuna bakacak olursak doğru dürüst pek bir bilgi yok aslında. Diğer durumlar gibi sizin durumunuz da bankaların insafına kalmış. Çünkü yasada bankalara karşı bir yaptırım yok, daha çok onların inisiyatifine bırakılmış bir durum söz konusu. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi iletişim numarasını arayıp durumunuz hakkında belki bir cevap alabilirsiniz. 444 99 69

 7. Avatar

  Ben.iki bankaya borcumuda gecen sene odemistim,simdi calisiyorum ve babam bana kefil olucak kredi cekmem icin , ev almak.icin 20000 ne ibtiyacimiz var ben bu yasa dan yararlanamiyormuyum simdi ? Ve ne zaman bankalarda isleme gecirirler ogrenebilirmiyim ?

  • Avatar

   Sorunuzdan anladığım kadarıyla borcunuzu kapattınız ve kara listede olduğunuz için kredi çekemiyorsunuz, doğru mu? Borcunu kanunun yürürlüğe girme tarihinden önce kapatanlar da bu aftan faydalanabilecek. Hem çalışıyor olmanız hem de babanızın size kefil olacak olması kredi için size bir avantaj sağlar. Kanun ile ilgili yazılar bankalara gönderildi. Ancak bazı bankalar bu kapsamdaki kişilere kredi vermeye yanaşmıyorlar. Size tavsiyem öncelikle devlet sermayeli bankalara başvurun. Bir sonuç alamazsanız BİMER’e şikayette bulunabilirsiniz.

 8. Avatar

  Millet vekili trilyonluk konuşma yapıyor beleş.milletin kendisine 50bin lira borç vermiyor.Bunların karnı tok sırtı pek.vatandaş kimin umurunda.

 9. Avatar

  halkbankasına gittim 3 yıldır borcum yok ama takip geç ödeme listesi kapı gibi karşıma çıkarıldı sicil affı dedimo yazı gelmedi bize falan ne bu şimdi devlet in kanunu geçmiyormu kendi bankasına

  • Avatar

   tüketici hakem heyetine başvur dedi bakan sekreteri dalgamı geçiyolar umut vermeyin kardeşim insanlara yapamıyosanız yazık herkes umut içindeydi

  • Avatar

   Evet dediğiniz gibi yasanın uygulaması sıkıntılı gözüküyor. Biraz daha beklemekte fayda var. Şikayetler arttıkça bir çözüm getirilir diye umuyorum.

 10. Avatar

  Sicil affi diye bi şey yok hepsi yalan bugün maaş aldığım bankaya gittim krediyi geçtim ek hesap bile açmıyor onlara çıkan yasaya ait bi yazı gitmemiş

 11. Avatar
  Yusuf Sürgülü

  Ben kredi ve kredi kartindan dolayı icralik oldum.bu af benide kapsar mı.ve kredi cekip eski borcumu verebilirmiyim.

  • Avatar

   Görüştüğüm bankalar henüz kanunla ilgili yazının kendilerine gelmediğini söylüyorlar. Bu sebeple sicil affı uygulaması uygulanamıyor. Kanun metnine baktığımızda sizin de bu aftan yararlanabileceğinizi görüyoruz. Ancak kanunda yazan ile uygulamadaki durumlar şimdilik örtüşmeyebiliyor. Bu sebeple biraz daha bekleyip uygulamanın hangi hali alacağını görmekte fayda var. Yine de bankalara durumunuzu izah edip kredi talebinde bulunabilirsiniz.

 12. Avatar

  Ben dün vakıflar bankasına gittim kredi çekmek için fakat kanuni takibimin olduğunu puanımın 543 yani düşük olduğundan onaylkanmaz dediler. sicil affını sorduğumda da şuanda ticari müşteriler yararlanıyor bireysel için bişey yok dediler. bu durumda ne yapmalıyım lütfen bir yorum yapabilirmisiniz Bu arada hiç bir banaklay borcum bulunmamaktadır

  • Avatar

   2017 Sicil affı şu ana kadar doğru dürüst uygulanmadı. Kanunda kara listedeki her vatandaşın bu aftan yararlanabileceği söyleniyor ama uygulamada böyle bir şey henüz yok. Kara listede olduğunuz için kredi notunuzun düşük olması normaldir. Şu aşamada size tavsiyem kredi notunuzu yükseltmeniz olacaktır. Bu yazıyı okumanız size fayda sağlayacaktır. https://anindakrediler.com/kredi-notu-nasil-yukseltilir-350/
   Ayrıca Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi iletişim numarası olan 444 99 69’u arayıp durumunuz hakkında belki bir cevap alabilirsiniz.

 13. Avatar

  2009 yılında çıkan sicil affıinda o dönemde Merkez Bankasında bulunan sicil kayıtları temizlendi. Fakat sadece kendi yandaslari değil tum vadandaşlar ve karsit düşuncelere sahip vatandaşlarda yararlandi.Fakat şimdi sicil kayıtları KKB da bulunduğundan ve çıkan “5411 sicil affi kanunun Ek-1maddesinde…..yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate ALINMAYABİLİR” ibaresinin Özellikle kendi yandaşları için çıkarıldığı açıkça görülmektedir. 444 99 69 KKB den aldığım bilgiye göre kanun kapsamındaki ” …dikkate ALINMAYABİLİR.” İbaresinin tamamen bankanın kendi inisiyatifinde olduğunu ve kendilerinin resmi olarak hiç bir şey yapamayacağını beyan etmişlerdir. Bu bağlamda 2009 yılında çıkarılan kanun gibi “Fcc Sirküler : 20090128.007
  Konu : KARŞILIKSIZ ÇEK VE PROTESTOLU SENETLER İLE KREDİ VE KREDİ KARTLARI BORÇLARINA İLİŞKİN KAYITLARIN DİKKATE ALINMAMASI HAKKINDA KANUN
  Açıklama : Karşılıksız çek, protestolu senet, kredi kartı borcu, ödenmemiş veya aksatılmış ticari veya bireysel kredilere ilişkin kayıtlar merkez bankasında tutulmaktadır. Bu tür borçları olup da 28 Ocak 2009 tarihine kadar ödemiş olanlar ile 28 Ocak 2009 tarihinden itibaren 6 ay içersinde bu borçlarını ödeyenlerin veya yeniden yapılandıranların borçları bittiği tarihte kötü sicilleri merkez bankası kayıtları silinecektir.
  Merkez bankası kayıtları silinen kişi ve kurumların daha sonraki kredilendirme veya çek karnesi işlemleri eski silinen kayıtlar dikkate alınmadan yapılacaktır” şeklinde çıkarılması gerektiğini ve kayıtların silinebileceği açıkça görülmektedir. Bu ikisi arasındaki farkı sizin ve vatandaşların vicdanına sunuyorum. Resmi bilgidir.

 14. Avatar

  kamuda çalışıyorum tükedici kredisi çektim bağzı sebeblerden dolayı takibe düştüm bankanın avukatıyla anlaştım tahüt imzaladık bu kanunla yaptığımız tahüt düşermi yapılandırma yapsamda kredi çekebilirmiyim

  • Avatar

   Bu kanunun bankalara bir yaptırımının olmadığını kesin olarak gördük. Bu sebeple de bu kanunun sizin durumunuza etki edeceğini sanmıyorum. Ancak yine de bankanızla görüşüp bilgi almanızda fayda var.

  • Avatar

   halil bey banka siil affını tanımıyorki etkisi olsa bile etkisini göstersin.klişe olmuş cevap bize bildiri gelmedi. 1 aydır gelemedi bildiri güvercinler gönderdikleri için güvercin öldü bildiri yalan oldu 🙁

 15. Avatar

  yok oyle bi af. bu sicil affı yasası değil. herkes borcunu ödesin de bakarız yasası. 4 yıl once kapanan borclarım vardı. gayrimenkul teminatlı bile vermiyorlar. hemde devletin ta kendisi ziraat ve iş bankaları…yasa tavsiye niteliğindeymiş bankalar için. herhangi bi yaptırımı yok. bankalarda bize bi bildiri gelmedi diyip işin işin içinden cıkma cabasındalar. 15 milyon kişinin umutla beklediği sicil affının sonu ne yazikki hüsran.

 16. Avatar

  20 subat oldu. Bugun halkbanka gittim bende maas aldigim banka, kredi sicil affindan faydalanmak icin yasal takipteki borcumu pesin kapatsam faydalanirmiyim diye sordum..cevap sekmiyor adamlardan bize henuz yazi gelmedi siz odeyin genel mudurluge fax cekeriz diyorlar dalga gecer gbi ben o borcu pesin kapatmak icin kirk takla atacam elden borcalanacam sicilimin duzelsinde kredi cekebileyem diye adam gevsek gevsek cevap veriyor

 17. Avatar

  Yasanın sadece adı var. Bankaların tahsiline zorlandığı alacaklarını biran önce temin etsinler diye çıkarılmış bir yasa. En kötüsüde umutlarla bekledikten sonra bankaların alaycı cevapları.

 18. Avatar

  3-5 kişi değiliz, aynı durumda olan yüzbinlerce vatandaşız, gelin birlik olalım. Kendim TBMM ye dilekçe gönderdim. Sıkıntı yaşayan herkes yapsın bunu. Şikayetinizi sizde bildirin ki gerçekten vatandaşın çıkarına olan bir düzenleme yapılsın. Sadece haber takip ederek birilerinin yapmasını beklemeyin.

 19. Avatar
  Murat Nurbaki

  Sicil affı yalan. Yok öyle bir şey. Bu yasadaki amaç bankaların takipdeki alacaklarını tahsil edebilmelerini sağlamak için borçlu kişilere kara listeden çıkma umudu verip borçlarını ödemeleri yada yapılandırma taahhüdü vermeleri . 16 nisan a az kaldı sıkıntı yok

 20. Avatar

  Sikayetimi kim okuyacak kime diyecek nasıl etki edecek bilmiyorum ama cok buyuk acabada kaldım.oncelikle muhafazakar bırıyım ve cok koyu RECEP-TAYYİP-ERDOĞAN hayranıyım.hersecımde gerekenı ustume dusenı fazlasıyla yaptım hatta onceden yurdısındayken oy kullanma olasılıgı yoktu yenı bır kacsenedır var.husısı bılet aldım geldım romanyadan reısımızı secmek ıcın.yıne verıcem ne derse onu yapacaz eyvallah ama hıc bukadar dusundugumu hatırlamıyorum dıger secımlere gore.cunku hıc ıkılemde kalmamıstım bu sefer ıkılemdeyım!!!! vatan hayınlerıyle aynı safta yer almoyacagım tabıkıde sadece oy kullanmaya gıtmıyebılırım tepkımı gostermek olarak aılemde dahıl buna… Bakanlar kurulu bır karar alıyor,cumhurbaskanımız bunu onaylıyor ve yasa resmı gazetede yayınlanıp resmılesıyor.sıcıl affından bahsedeıyorum tabıkıde.gel gorkı bunu devletın en ustekı reısımız mujdelemıs ama bır bankanın mudurune yonetıcısıne kabul ettırememıs evet sızden bız ıstedık sıcıl affını 12 mılyon vatandas olarak yasayı cıkardınız ama kıme…. Hanı nerde bır ay oldu bızde umıtlendık kostuk bankalara cok buyuk hayal kırıklıgı yasadım ıtıraf edeyım. Bankalarmı dınlemıyor cumhurbaskanının yasasını sımdı.soyle bır lafınla yıne ınelım sokaklara. Devletın baskanı olacak kısıyımı takmıyo bankalar.soyle yıne ınelım nasıl tankın ustune cıktık bankanın kapısını kapatalım kımseyı sokmuyalım ama bırsey yapalım.ne bır haber kanalı gundeme getırıyor nede okadar cok guvenerek devletımızde ust makamlara getırdıgımız sahıslar cıkıp bır acıklama yapıyor.mıllet zorda bızzat ben bu sıcıl affından yararlanamassam mafolmus durumdayım. Umıt verdınız mujdeledınız sıze yakısanı yapın bızde bıze yakısanı saygılarımla…

 21. Avatar

  İcralık şahıs borcum var ama kredi kartı borçlarını ödedim yinede kredi çekebilir miyim

 22. Avatar

  Böyle yasamı olur? bu yasaya 12 milyon kişi bel bağladı,hayal kurdu, hayatına temiz bir sayfa açmak için! Sonra neymiş, bankalar tanımıyormuş.. Komedi yani. Madem bankalar yasayı tanımayacaktı, neden meclisten geçirdiniz?

 23. Avatar

  yasa uygulanması bankanın insiyatifne bağlı şartlı bağlaycı bir hüküm yok yasadan anladığımız bu

 24. Avatar

  Refaranduma yakın eveti patlatmak için çıkacaktır bakın görün siyasette bunlar var evet hayır ortada şuan yüksek olmamakla beraber küçük meblağlar verilecek milyon oy var ucunda

  • Avatar

   Yok ya bunlardan bir cacik olmaz. Yalan milleti kandirmaktan baska birsey degil. Borcumuzu zamaninda kapattik. Kara listeye dustuk diye bize kredi vermiyorlar. Hani basbakan ve cumhurbaskani onayini bankalar takmiyor. Daha fazla soze gerek yok. Daha bankalara soz geciremiyorsunuz ne diyim… umudumuzun icine ettiniz yaziklar olsun. Beni yaktiniz sizde yanin insallah HAYIRli gunler

 25. Avatar

  Anladığım kadarı ile borçlarını ödersen bile banka insiyatifinde kredi veya kredi kartı vermesi. O zaman hemen hemen bütün bankalar onay vermez, neden versin ki zaten. Zaten bir şekilde sıkıntı yaşanmış ödeyememiş , potansiyel ödeyememe durumu var. Bu yasa çıkıyorsa yine banka insiyatifi olabilirdi ama kesinlikle devlet bankaları onay vermelidir. Ben yasa çıkardım sen öde , banka kredi verirse alırsın vermezse borcunu ödemiş olursun denmemeli. Belli kriterler sağlanıp ( Belli maaş – belli kredi puanı vb) bankalarla protokol yapıp mesela kredi puanı şu olan kişiler, maaş olarakta en az belirlenen rakamda geliri olanlar borcunu öderse şu bankalardan kredi yada kredi kartı alabilir denmelidir.

 26. Avatar

  Arkadasla r resmi olarak kandırıldık

 27. Avatar

  Her soyledikler husran hayal kirikligi vatandas icin yapilan bisey yok bu yasada ayni hezimet bankalarin piyasadan karsiliksiz para toplamasi saglaniyor kendi yandaslarina yariyor bu akp ye oy vermis biri olarak pisman oldum artik oy yok

 28. Avatar

  Arkadaşlar ben devlet memuru tüm findex notun 839 maaş bankası notun 1045 garanti. Geçen hafta hepsine uğradım bankaların yok yok yok. Metelik borcum yok ne bankalar a nede diğer kurumlarla. 3000 bordrom var kredi kartı bile vermediler. Garip tarafı nkolay bile vermedi. daha neyin kafasını yaşıyor uz. Aralık 2016 da 12000 TL ödedim bi takibim vardı kapattım. Gerek KOSGEB gerekse sicil affı diye reklam edilen şeylerin afla felan alakası yok. Ama referandumda görüşürüz.diyen en az beşyüz kişi var şimdi çevremde hepsinin hayalleri fos ve boş çıktı

 29. Avatar

  HAYIRLI!!!! Günler bu ülkede halktan büyük yoktur kiminle geldiniz kiminle dalga geçiyosunuz bu ne herkesin gözüne baka baka yalanlar yeter artık elinizi cebimizden çekin en güzeli çekin gidin yaaaa bıktık

 30. Avatar

  s.a arkadaşlar bnde bu yasa onaylandı diye 4 takla attım bankaya ilk defa seviçli bir şekilde gittim eskiden çektiğim bir banka kredisinde 2 ay üst üste ödemediğim için kara listeye girdim sicil notum baya düştü borcumu son 1 aydır düzene soktum ama maaş aldığım banka bir türlü ne kredi kartı nede ihtiyaç kredisi vermedi sigortam dört dörtlük yatıyor maaşım desen tek seferde banka hesabında hiçbir aksama olmadı çok şükür. bankaya gittim tekrar kredi çekmek istiyorum dedim sicil ve kara listedesin dediler af çıktı dedim ne affı diyor bize bir bilgi gelmedi. bana tek söylediği cümle 5 sene bekliceksin yapacağımız hiçbir şey yok. ya arkadaş ne mahkemelik olmuşum nede bir avukatlık sadece 2 ay üst üste borcumu ödemedim diye beni kara listeye atmışlar. dosyan bizde değil kredi kayıt bürosunda ordaki verilere göre banka kredi veriyor insiyetif kulllanmıyor. buda demek oluyorki KYKdan verilerin silinmesi lazım bu torba yasası bunu gerektiriyor demekki silmemişler sahsemni başvuru yapacaz bilemedim bilen varsa cvplasın..

 31. Avatar

  agustos ayinda yasal takip borcum bitti… icra haciz vs borcum yok ama bankalar puan dusuk diye reddediyo.. kart yada kredi wermiyo.. bunlar olmadan puanimi nsl yukseltcem.. kpss ye giripmi puan yukseltcez.. hani cikmisti affimiz… bankanin bilmedigi affi ben bilsem nolur… o kadar reklam yapip 12 milyon kisiyi 3 ay bosuna beklettilrr…

 32. Avatar

  Nasıl bi sicil affı bu arkadaş milleti oyalamakdan başka bişey değil

 33. Avatar

  arkadaşlar yasa çıkalı 2 ay olmuş iki aydır uygulama yok niçin çünkü zorunlulukları yok ayrıca tamamen referandum önce seçmenin ağzına bir parmak bal çalma ve batık paraları kurtarma operasyonu bu. cimer ve bimer e yaptığım şikayetlerde aldığım yanıt şu oldu bankalar bu yasayı uygulamak zorunda değildir, karar bankaların nezlindedir. Yani son derece saçma bir yanıt ama şu var çıkıp bankalar hayırcı bizi yıpratmak için yasayı uygulamıyor dediğinde inanacak bir kitle zaten mevcut niçin iyileştirme yapılsın ki. İyileştirmeye çalışan ama bankalarca bile yıpratılmak istenen madur devletimiz.

 34. Avatar

  Zirrat bankasi sicil afi ni uygulamaya basliyacak cok az bir zaman da

 35. Avatar

  Evet vercekdim ama artık kandirildimiz için HAYİR dicegim ailemdebevetciydi ama artık hepimiz herseyde bir HAYİR vardır dioruzzzz

 36. Avatar

  Arkadaşlar şu an şoktayım , tam 10.380 TL kredi kartı verdi İş Bankası. 2012 ‘den beri takipteydim , 245 TL bakiye vardı 2 hafta önce kapatmıştım. Az önce İş Bankasına gittim , bordro , SGK dökümü , İkametgah verdim. Önce vadesiz hesap açtılar , sonra kredi kartı başvurusu yaptık. Bankadan çıktım , 2 dk sonra onay geldi. Tam 10.380 TL limitli kredi kartı. İnanılmaz mutlu oldum. Evlilik arifesindeydim , kara kara düşünüyordum. Harika oldu ya

 37. Avatar
  hilmi hüseyin

  Selamlar. Halkbankasından maaş alıyorum. Memurum. Çok şükür bir icra kesintim yok veyahut bir kara listelik durumum da yok. Sadece aralık ayında kredi kartımın 96 lirasını, otomatik ödeme pazar gününe denk geldiği için pazartesi yaptığından gecikme gözüküyor. Findeks raporu alıyorum, aralık ayında “1-31 gün arası ödememe” mealinde kırmızı çentik çıkıyor. KKB yi arıyorum, bizim yapabileceğimiz bişey yok diyorlar, sistem bu şekilde. Baktım olacak gibi değil, sicil affı çıkınca bir dilekçe ile bankama başvurdum ve aldığım cevap: Kanun eski sicil silinir demiyor, bankalarca dikkate alınmayabilir diyor. Hasılı bu kanun tam bir fiyasko. sadece bankaların, tahsil edemediği paraların ne kadarını toplayabilirse kardır yasası bu. yani bankalara çalışan bir yasa. Dediğim gibi kasım ayında 1428 olan findeks puanım, kendi maaş bankam olan halkbankta 600 lerde, findeks raporunda ise 1176 puanda. raporda puan yükselişte diyor ama benim yapmadığım birşeyden dolayı puanım 800 birim birden düşmüş. Hasılı bundan sonra ne otomatik ödeme veririm, ne de kredi kartı kullanırım. 96 lira için bankalar gözünde kara sicilliyim.

 38. Avatar

  Ben 2018 de akbank kredi bircumu 1700 tl olan borcumu yapilandirdim yasada bende yararlanirmiyim acaba

 39. Avatar

  Herşeye af çıktı kredi sicil affı neden çıkmıyor bu borcumuzu nasıl ödeyeceğiz 2017 yılında cıktı bankalar uymadı kredi sicili affı çıkarılsın herkes bekliyor bi siyasi demiyoki sicil affı çıkacak diye

 40. Avatar
  Ali rıza yılmaz yozgat yerköy

  Be 23yıllık esnafdı bazı devlet ihalesini alıpda küçük esnafıda kendine sermayegibi gören kısmının rüzgarı benide iflas etdirdi borçları ödememerağmen sicil bozuldu şimdi ise devlet kıredi veriyor deniyo büyü beylere soruyorum bu dediğinize siz inanıyormurmusunuz veya şöyle mi diyelim bankaynan işi olmuyan tatile nereye gitmek için düşünenemi kıredi çekipde işini düzeltip evini geçindirecek olanamı ben çözemiyom allah aşkına bunu okuyan biri bana anlatsa çoookzor

 41. Avatar
  Alirıza yılmaz yozgat Yerköy

  Merakımı bağışlayında bütün sendika ve. Diğer kurum başkanları günlük üyelerinin hakkını ararken. Bizim başkan hep gerilerde. Temenni ve. Boş mesnetsiz dilekle uğraşıyo eğer çekini yorsan bırakda hakkımızı arayacak birileri çıksın

 42. Avatar
  Ali rıza yılmaz yerköy

  Biride çıkıp demiyorki evet sicil affı çıkdı şu şartlara uygun olan lar faydalanıyor demiyo. Boyun a reklam boyuna. Önceki sen elerden boş kelimelernen sayfaya yazılar yazarak bende yazdı desinler. Tamam da çıkdımı çıkmadımı ben onu tek kelimeyle cevap isderim diğer boş yazılar ilgilendir miyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir