Anasayfa / KOSGEB / 2017 50 Bin TL’lik Faizsiz Kosgeb Kredisi Başvuru Sonuçları Açıklanıyor

2017 50 Bin TL’lik Faizsiz Kosgeb Kredisi Başvuru Sonuçları Açıklanıyor


27.02.2017 itibariyle Kosgeb faizsiz kredi başvuru sonuçları açıklandı. Kosgeb başvuru sorgulama için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Kosgeb faizsiz kredi başvuru sonuçları açıklandı. Kosgeb başvuru sorgulama için tıklayınız.

Kosgeb’in 2017 yılı için 10-20 Şubat arasında  50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi verdiğini daha önceki makalemizde bildirmiştik. Bu başvuru süresi içinde 230 bin işletme sahibi bu krediye başvuru yaptı. Kredi verilecek işletme sahiplerinin 27 Şubat Pazartesi günü açıklanacağı bildirildi.


Durum böyle olunca akla bazı sorular geliyor. Başvuru yapanlar arasından kaç kişiye Sıfır Faizli Kosgeb kredisi verilecek? 2017 Yılı İçinde İşletmelere Tekrar Faizsiz Kosgeb Kredisi Verilecek Mi? Verilen kredinin geri ödemesi nasıl olacak?

Başvuru yapanlar arasından kaç kişiye Sıfır Faizli Kosgeb kredisi verilecek?

Sonuçlar gün içinde açıklanır açıklanmaz tüm ayrıntıları bu makale içinde vereceğiz. Henüz sonuçlar açıklanmadığı için bu konuda net bir bilgi yoktur.


2017 Yılı İçinde İşletmelere Tekrar Faizsiz Kosgeb Kredisi Verilecek Mi?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü bu Kosgeb desteği konusunda şöyle bir açıklamada bulundu: ”Destekten yararlanamayan çok sayıda işletme olmasına gönlümüz razı olmadı. Bu nedenle sayın Başbakan’ımızın da talimatıyla 2017 yılında bu desteği devam ettirmeye karar verdik. Bu yıl, 2,5 milyar lira bütçeyle kredi faiz desteği uygulamasını yeniden başlatıyoruz. Mikro işletmelere öncelik vererek KOBİ’lere üst sınırı 50 bin lira olacak şekilde faizsiz kredi vereceğiz. Daha doğrusu, kredinin faizini işletmelerimiz yerine KOSGEB karşılayacak. Bunun neticesinde, KOBİ’lerimize 10 milyar liranın üzerinde faizsiz kredi hacmi oluşturmuş olacağız. Bu da Türkiye ekonomisine çok ciddi bir ivme ve canlılık kazandıracaktır.”

Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere krediden yararlanamayan işletmelerin bir kısmına 2017 yılı içinde yine 50 bin TL’ye kadar sıfır faizli kosgeb kredisi verilecek. Bakan Faruk Özlü mikro işletmelere öncelik verileceğini de belirtiyor. Bu nispeten daha zor durumda olan ve kepenk indirme riski içinde olan küçük esnaf için iyi bir haber diyebiliriz. Mikro işletme sınıfına yıllık satış cirosu 1 Milyon TL’nin altında olan ve çalışan sayısı en fazla 10 olan işletmeler giriyor.

Verilen kredinin geri ödemesi nasıl olacak?

Kosgeb’in esnaflara sağladığı bu kredi için faiz uygulanmayacak. Esnaf aldığı kredi kadar geri ödeme yapacak. Ayrıca ilk yıl ödeme yapılmamak üzere 36 ayda kredi taksitleri ödenebilecek.

Sorularınızı yorum kısmına yazın, kısa sürede cevaplayalım.


Kaçırma!

Yurt Dışı İş Gezisi Desteği

Kosgeb Yurt Dışı İş Gezisi Desteği

KOSGEB yurt dışı iş gezisi desteğinden nasıl yararlanılır? KOSGEB yurt dışı iş gezisi amacı nedir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir